Artikelserie del 2, Yrke: grafiker

En konstnär som skapar en vacker värld för spelaren, så kan man beskriva grafikeryrket kort. Vi har talat med Tobbe Andersson är 29 år gammal och arbetar som grafiker på Avalanche.

Tobbe har arbetat med dator- och konsolspel sedan 2000.Tidigare arbetade han på Idol där de producerade både spel, serietidningar och en animerad TV-serie. Han började jobba på Avalanche i augusti 2004, då som leveldesigner eftersom det inte eftersöktes några grafiker och nu arbetar han som Technical Artist sedan augusti 2005.

Tobbes arbetstider är 9-18, men det kan naturligtvis variera otroligt från dag till dag inom olika projekt. Ofta får man jobba lite mera inför en stundande deadline.

Vad är då en grafiker? En grafiker är en form av konstnär. Med andra ord en person som skapar elektroniska bilder med hjälp av dator. Art avdelningen på Avalanche består av grafiker och animatörer. En grafiker bygger i ett 3d program allt från karaktärer till bilar, flyplan, båtar och hus. Han eller hon texturerar också dessa (texturering är en form av tredimensionell färgläggning). En animatör är framförallt ansvarig för hur karaktärer rör sig i spelet, och hur det ser ut när man interagerar med världen.

Vad har du för utbildning Tobbe?
Läst filmvetenskap på Stockholms Universitet, historia på Södertörns Högskola och Multimedial berättarteknik på NTI-skolan. Autodidakt 3d-grafiker.

Spelar du mycket själv och i så fall vad?
Innan jag började jobba med spel så spelade jag mycket, ibland timmar om dagen. Nu spelar jag bara någon gång ibland. Men på jobbet blir det en del spelanalyser. Fast då spelar jag sällan för att det är ”kul”.

Vad är det värsta och bästa med jobbet?
Det finns inget värsta med det här jobbet. Det är kreativt, annorlunda från de flesta andra jobb, varierande, socialt stimulerande, utmanande och utvecklande. Men det är krävande, både vad gäller energi och tidsmässigt. Det kräver dedikation.

Finns det några ”Vanliga” dagar och i så fall hur ser en ”vanlig” arbetsdag ut?
Det finns inte så många vanliga dagar för mig. Som Technical Artist så pratar jag med väldigt många människor varje dag, försöker se till att alla verktyg fungerar för våra grafiker, diskuterar utveckling med programmerare, Lead Artist och Art Director.

Vet du vad meddelönen är för en grafiker? Ingen aning, jag tror att det varierar väldigt mycket, både på arbetsplatserna, i branchen och internationellt.

Vi Tackat Tobbe och Avalanche för intervjun och vill påpeka att det är en vanlig missuppfattning (när någon säger att han eller hon jobbar med datorspel) att tro att en spelutvecklare spelar spel hela dagarna. ”Det händer alldeles för sällan att man sitter med en handkontroll och faktiskt spelar, och om man gör det så är det ytterst sällan som det är ett spel man spelar, snarare en prototyp eller ett test, eller bara provar en feature om och om och om igen.” Trots det är det för den spelintresserade en drömvärld. För tänk att få skapa den där perfekta, förtrollande virtuella världen som får tusentals människor världen över att känna, drömma sig in i och älska.


(C)PCgaming.nu 2006/Text: Magdalena Larsson


Feedback
Hem

  Tobbe Andersson
Andra spelutbildningar
Lite som är bra att veta:
Löner: Ingångslöner i Sverige c:a 19-23000
I spelbranchen för en duktig grafiker med gedigen erfarenhet runt 30.000
Grafikernas Fackförbund

Avalanche studios

Del 1: Högskolan i Skövde