Flaggor Ande Händer


Start
om mig
web design
projekt


Sidan på bosniska

Best View

800x600 & 1024x760

 


FLAGGOR -  ANDE -  HÄNDER

Föreningarna Det Stora Knytkalaset och Konst Grupp Händer planerade att under Svenska Flaggans Dag med hjälp av flaggor och vimplar, som symboliserar vänskap, kärlek, fred och glädje, tillverkade av barn och ungdomar, sammanbinda tre kommuner: Rinkeby och Tensta (Stockholm), Sundbyberg och Hagalund (Solna).  
 

SFI elever från hela världen målade flaggor med budskapet som symboliserar vänskap, kärlek, fred och glädje

En flagga kan ju stå för något positivt; etnisk stolthet och sammanhållning - men också för att markera motsättningar och avståndstagande.

Vi valde Svenska Flaggans  Dag  för sammanbindningen av flaggorna och  folkfesten därför att den svenska flaggan användes av rasistiska  och främlingsfientliga grupper  och vi vill återerövra Svenska Flaggans Dag, så att flaggor - också den svenska - skall stå för vad som förenar  och inte vad som åtskiljer. 

Själva vandringen och sammanknytningen av flaggorna  och upplevelserna av kulturyttringar i sträckans "stationer" ser vi som en viktig del i vårt arbete.

Genom den vackra promenadvägen på 10 kilometer skulle flaggorna sammanbindas från två håll - Rinkeby och Hagalund - och slutligen sammanfogas på Golfängarna  i Sundbyberg, där en musik -  och folkdansfest från världens alla håll avslutade dagen.

Skolor och förskolor samt föreningar i de tre kommunerna var kontaktade och vi har bara mötts av positiva reaktioner på vår idé. 10 kilometer lång installation var en riktigt upplevelse.
 

Stockholms invånare hittade vägen till promenadstråket som binde samman tre kommuner. 
Allt började klockan 13.00 fån två håll, dels från Rinkeby i Stockholm, dels från Hagalund i Solna och slutligen sammaknytningen skede klockan 17.00 på Golfängarna i Sundbyberg.

Promenadvägen  kantades av "stationer" där musiker, dansare, gycklare och  sångare uppträder. Alla som hade ett budskap ( som Röda Korset, Rädda Barnen, FN-föreningen m.fl.) samt alla föreningar som ville delta, hjälpte till.

De båda föreningarna ville sammanföra människor från invandrartäta områden med människor från andra delar av Stor-Stockholm och vår idé är, att vi under arbetets gång skulle få möjlighet att diskutera med ungdomarna och barnen kring orsaker till konflikter mellan nationer, raser och religioner  och enskilda människor emellan och  visa hur viktiga de är i kampen mot  segregation.

När den slutliga sammanknytningen skede på eftermiddagen i Sundbyberg alla deltagare  samlades för den gemensamma folkfesten.





Det Stora Knytkalaset


Hotel Mamora

Start ] om mig ] web design ] projekt ]

Skicka e-post till mosa@bredband.net med frågor eller kommentarer om den här webbplatsen.
Copyright ©  Mosa 2003
Senast ändrad: 01 oktober 2005