Extra sidebar

Här kommer det kanske finnas grejer senare.

En sorgens dag

Nu är det dags för allvar igen här på bloggen. En nära vän till mig, vi kan kalla honom X, avled igår kväll runt klockan 11. Det hela hände väldigt plötsligt. Ena sekunden var han full av liv och nästa var han helt orörlig. Många återupplivningsförsök gjordes, men det var lönlöst. Inte ens upprepade försök med elchocker hjälpte. Hjärndöden var ett faktum. Till slut var det bara att dra ut sladden till de livsuppehållande apparaterna och låta naturen ha sin gång.

X var en krejsy typ som aldrig var främmande för de mest galna upptåg. Han var alltid den förste att anmäla sig till extremsporter eller bilkörning i farligt höga hastigheter. På något sätt är det ett passande slut. Hans liv var kort men intensivt.

För att citera Bill Paxton i filmen Aliens: "Game over, man! It's game over!"

På slutet övergick hans starka gröna livsgnista i en blinkande röd sparlåga, men det är så här jag vill komma ihåg honom:

xboxrip

Dödhetsgraden är låg

Många undrar kanske förväntansfullt om bloggen är död nu. Det skulle man lätt kunna tro, men så är det inte. Däremot så är jag det. Eller nej, det är jag ju inte. Däremot har jag blivit "uppmuntrad" att jobba övertid, vilket enbart är försumbart skilt från att vara stendöd. Fördelen med att vara död är att man inte behöver gå upp på morgonen. Om man inte är en zombie. Varför kallar de förresten aldrig zombies för zombies i filmer? De säger alltid saker som "What are those things??" istället. Vampyrer har aldrig det problemet. Alla vet direkt att en vampyr är just en vampyr. Det är lite diskriminering tycker jag.

Jag har tyvärr inga topplistor eller fantastiska insikter att dela med mig av idag, men jag kan sammanfatta de senaste veckornas kändisspotting:

1. Fredrik Virtanen, på Kocksgatan, iförd rosa byxor. Tja, det är ju ett fritt land.

2. De där skalliga tvillingarna med glasögon som sjunger, vid Slussen. De heter säkert nåt, men jag ser ändå inte skillnad på dem, så det kvittar.

3. Therese Alshammar, också på Kocksgatan. Tydligen kan hon röra sig även på land, till skillnad från många andra vattenlevande djur.

4. Janne Schaffer, på Fjällgatan. Jag gissar att han skulle till McDonald's för att köpa en quarter pounder med cheese. Men det kanske han inte alls skulle, vad vet jag.

Och här kommer skrällen som slår alla andra kändisspottingar NÅGONSIN:

5. Fadde och Linda Rosing, utanför ICA Mosebacke!! Fadde hade tappat bort nåt, men multitalangen/kriminologen Linda Rosing insåg direkt att nåt större var i görningen och misstänkte ett ficktjuvsdåd! Sen vet jag inte vad som hände för jag gick in och köpte kalles kaviar, bananer och en top hat eller vad den heter den där återuppfunna glassen. Jag blandar ju alltid ihop tip top och top hat. Oavsett namnet så vore den godare utan chokladen.