Ur tidningen
Hennes Tecken
Nr 1 1997
byline.gif (1582 bytes)
 

Surfa på astronätet

Astrologin frodas på Internet. Sök exempelvis på det engelska ordet "astrology" och du hittar 100.000-tals sidor som handlar om astrologi. Tyvärr är svenska astrologer väldigt passiva på Internet. Danskar och norrmän är betydligt mer aktiva. Det mesta på Internet är på andra språk än svenska – främst engelska.

Vill du anlita en astrolog eller köpa någon astrologisk produkt? Det finns massor av kommersiella webbplatser, som erbjuder tolkningar, böcker, kassettband, kurser och andra produkter med anknytning till astrologi, t.ex. amuletter och örter för de olika zodiaktecknen.

Du kan hitta astrologiska datorprogram helt gratis, men av mycket varierande kvalitet (vissa är avancerade, andra kan inte ens räkna rätt). För ett av dem följer även själva programkoden med (intressant för den händige programmeraren). Vill du vara litet mera säker på vad du får, vänder du dig till de kommersiella leverantörerna av astrologiprogram (de kostar allt från några 10-tal dollar till flera hundra dollar). Vad du ska ha programmen till? Jo, i Hennes Tecken pratas om ascendentens tecken, månens tecken, aspekter m.m. För att du ska kunna se hur det stämmer in på dig vill du få ditt horoskop uträknat. Gärna utan att det kostar något. Om du bara vill göra en snabb kontroll kan du koppla dig till en hemsida, som gratis räknar ut ditt horoskop och direkt visar resultatet på din bildskärm. Den tiden är förbi, när astrologen behövde vara skicklig astronom och matematiker för att kunna rita upp en horoskopkarta. Som grädde på moset visar de flesta programmen skrivna tolkningar – vissa mycket insiktsfulla, vissa direkt dåliga.

Många astrologiska skolor, föreningar och tidskrifter har gått ut på nätet. Vissa finns bara på nätet! Du kan läsa många astrologitidskrifter direkt på bildskärmen. De handlar om allt från populärastrologi till sådant som kräver djupa kunskaper. De finns stora samlingar av artiklar som handlar om exempelvis tolkningar av planeternas aspekter och zodiaktecken – något som du annars måste köpa läroböcker för att läsa. För den vetgirige finns att läsa om tekniska problem med hussystemen, urgamla källskrifter och vetenskapliga undersökningar av astrologin.

Är du en debattsugen Tvilling som vill diskutera med andra om astrologi? Då finns det diskussionsgrupper för nybörjaren, experten, psykologisk astrologi, finansiell astrologi m.m. Alla kan läsa allas inlägg och svara på dem. Enligt statistiken deltar ungefär 10% aktivt genom att åtminstone någon gång skicka in ett inlägg i debatten.

Högst på min önskelista för Internet ligger ett arkiv över födelsetider, som alla har tillgång till. Det kan vara besvärligt och kostsamt att få reda på sin födelsetid från lasarettet, landsarkivet eller stadsarkivet. Dessutom belastas personalen på lasaretten av sökandet i dammiga luntor och glömda arkiv. Varför inte skapa ett register där man kan se datum, klockslag och platsen för all svenskars födelse? Alla skulle tjäna på det! Man gör ju så med de gamla kyrkböckerna för att underlätta släktforskarnas sökande. Det enda som finns för astrologer är några databaser i Tyskland och USA, som innehåller födelsedata för 10.000-tals kända personer.


Innehållsförteckningen