Jag under ett M5K löptest.

 

Marin fem kamp

1. Hinderbana: en 300 meter lång bana med bland annat catcrawl över ett fem meter högt hinder, längdhopp, krypmoment, balanshinder och handgranat-kastning. Mjölksyratolerans, balans och god hinderteknik behövs.
2. Livräddning: man simmar totalt 75 meter varav de första 15 meterna under vatten, de 50 första metrarna är klädsim för herrar. Efter 50 meter sker en avklädning och ett nerdyk till tre meter där hämtas en docka. Deltagarna simmar sida vid sida, så det måste även gå fort!
3. Hindersim: 125 meter för herrar 100 för damer. Man simmar med fenor och bla så bogseras ett gevär, man tar sig över och under en tunna med ett nät fast-spänt under sig. Som avslutning dyker man ner mot ena kortsidan och lossar en slangkoppling.
4. Sjömanskap: herrarna klättrar först upp i en flaggstångsliknande pelare där man pluggar i fem träkilar i olika hål. Sedan tar man upp en tio meter lång tross ur vattnet, därefter har man tre kast på sig att få iväg ett kasttåg 15 meter ut i vattnet. Så snabbt ner i en roddbåt för att ro slalom mellan fem bojer, hämta en lång kätting vid en boj, transportera den till nästa boj och så till sist lossar man ett schackel vid den femte bojen och ror i mål med det.
5. Amfibielöp: här springer de tävlande en sträcka på ca 2,5-3 kilometer. Först 800 meter, sen utförs ett skyttemoment. Så springer man ytterligare 800-1000 meter för att paddla 100 meter, därefter ytterligare 800-1000 meter språngmarsch till handgranat-kastningen. Detta görs med ett gevär på ryggen och ett kypertställ som blir både blött och tungt. Sen är det bara att springa i mål!

Svårare än så här är det inte..
skulle du orka?