100317 Farsta IP.  Prel res: A: Gard 65.58 Ljung 68.18 Cumpstey 81.11 Larsson 93.34.   B: Wansölin 48.55 Lång 57.53 Pahlén 58.37...   C: Rådeström 47.35 Bogstedt 50.48 Bråsjö 51.29...  exakt 60.00: Rune C + ATG...   D: Lundblad 32.50 Bramsten 37.58 Linderoth 47.38 ... ... Sjöberg 5.54.45.   Antal i mål: 4+11+19+14=48   (kartförs: 6+11+21+14=52)



2010-02-24 - Farsta IP

Skriv ut

Banläggare: Farsta OL-gymnasium

Mycket djup snö i skogen, få stigar. Helklart.

Temp i Stockholm kl 08 -11°, kl 16 -4°

Första kontrollen satt nog fel - ingen hittade den

(utom ML då en ny med nr 50 märkt 31 satts ut,

samt såg och stämplade vid gamla 31 på hemvägen).

Tiderna med lila färg är räknade fr o m kontroll 2,

de gäller för resultatlistan:




 RESULTATLISTA

Plac

Bana A - 5,6 km

1 startande

Anm

Använd tid

Född år

U

Ian Cumpstey

Jesus OK (England)

Bara 3 kontr

1:07:32

77








Plac

Bana B - 4,6 km

6 startande

Anm

Använd tid

Född år

1

Åke Wansölin

Söders SOL Tyresö


51:31 1:02:33

48

2

Bengt Andersson

Söders SOL Tyresö


60:01 1:11:28

45

U

Roland Persson

IFK Enskede

Bara 3 kontr

1:18:01

46

3

Åke Andersson

OK Älvsjö-Örby


65:06 1:45:15

39

4

Alf Lång

Söders SOL Tyresö


65:59 1:46:16

47

U

Ronny Hedlund

OK Södertörn

Bara 0 kontr

5:32:31

43














Plac

Bana C - 3,6 km

2 startande

Anm

Använd tid

Född år

U

Göran Johansson

Snättringe SK

Bara 4 kontr

53:07

41

U

Benny Bogstedt

Tullinge SK

Bara 4 kontr

5:22:43

40














Plac

Bana D - 2,4 km

7 startande

Anm

Använd tid

Född år

1

Mats Lundblad

Täby OK


33:03 48:22

47

2

Christer Andersson

ATG


37:25 53:56

44

3

Solveig Dillman

Hammarby IF OF


46:59 1:09:33

39

3

Britt Ericson

Hammarby IF OF


46:59 1:09:34

39

U

John Sjöberg


Bara 0 kontr


27

U

Tomas Möller


Bara 2 kontr


44

U

Per Ljung


Bara 0 kontr


60



Dito Totaltid:


 RESULTATLISTA

Plac

Bana A - 5,6 km

1 startande

Anm

Använd tid

Född år

U

Ian Cumpstey

Jesus OK (England)

Bara 3 kontr

1:07:32

77








Plac

Bana B - 4,6 km

6 startande

Anm

Använd tid

Född år

1

Åke Wansölin

Söders SOL Tyresö


51:31 1:02:33

48

2

Bengt Andersson

Söders SOL Tyresö


60:01 1:11:28

45

U

Roland Persson

IFK Enskede

Bara 3 kontr

1:18:01

46

3

Åke Andersson

OK Älvsjö-Örby


65:06 1:45:15

39

4

Alf Lång

Söders SOL Tyresö


65:59 1:46:16

47

U

Ronny Hedlund

OK Södertörn

Bara 0 kontr

5:32:31

43














Plac

Bana C - 3,6 km

2 startande

Anm

Använd tid

Född år

U

Göran Johansson

Snättringe SK

Bara 4 kontr

53:07

41

U

Benny Bogstedt

Tullinge SK

Bara 4 kontr

5:22:43

40














Plac

Bana D - 2,4 km

7 startande

Anm

Använd tid

Född år

U

John Sjöberg

OK Ravinen

Bara 0 kontr

47:36

27

1

Mats Lundblad

Täby OK


33:03 48:22

47

2

Christer Andersson

ATG


37:25 53:56

44

U

Tomas Möller

OK Södertörn

Bara 2 kontr

54:41

44

3

Solveig Dillman

Hammarby IF OF


46:59 1:09:33

39

3

Britt Ericson

Hammarby IF OF


46:59 1:09:34

39

U

Per Ljung

Stockholms OK

Bara 0 kontr

5:39:42

60


Foto:

http://hem.bredband.net/gammaldans/fo100224farstastart.jpg

http://hem.bredband.net/gammaldans/luff100224ban.jpg

http://hem.bredband.net/gammaldans/luff100224kontr.jpg

http://hem.bredband.net/gammaldans/luff100224tid.jpg

 

Sträcktider Bana D: prel   min,sek

        (start-2, 2-3, 3-4, 4-5, 5-6, 6-7)

ML    15,19+4,30+4,04+12,54+06,50+2,15

CA    16,31+4,03+5,17+13,26+09,13+2,59

SD    22,34+5,15+7,38+16,03+11,16+3,15


Version 0 fr arrangörerna:

Plac

Bana A - 5,6 km

1 startande

Sluttid

Använd tid

Född år

-

Ian Cumpstey

Jesus OK (England)

Ej godkänd

1:07:32

77








Plac

Bana B - 4,6 km

6 startande

Sluttid

Använd tid

Född år

-

Åke Wansölin

Söders SOL Tyresö

Ej godkänd

1:02:33

48

-

Bengt Andersson

Söders SOL Tyresö

Ej godkänd

1:11:28

45

-

Roland Persson

IFK Enskede

Ej godkänd

1:18:01

46

-

Åke Andersson

OK Älvsjö-Örby

Ej godkänd

1:45:15

39

-

Alf Lång

Söders SOL Tyresö

Ej godkänd

1:46:16

47

-

Ronny Hedlund

OK Södertörn

Ej godkänd

5:32:31

43














Plac

Bana C - 3,6 km

2 startande

Sluttid

Använd tid

Född år

-

Göran Johansson

Snättringe SK

Ej godkänd

53:07

41

-

Benny Bogstedt

Tullinge SK

Ej godkänd

5:22:43

40














Plac

Bana D - 2,4 km

7 startande

Sluttid

Använd tid

Född år

-

John Sjöberg

OK Ravinen

Ej godkänd

47:36

27

-

Mats Lundblad

Täby OK

Ej godkänd

48:22

47

-

Christer Andersson

ATG

Ej godkänd

53:56

44

-

Tomas Möller

OK Södertörn

Ej godkänd

54:41

44

-

Solveig Dillman

Hammarby IF OF

Ej godkänd

1:09:33

39

-

Britt Ericson

Hammarby IF OF

Ej godkänd

1:09:34

39

-

Per Ljung

Stockholms OK

Ej godkänd

5:39:42

60