Vem fan är Pippi pelikan?
Namn: Thomas € ¦:¬Þ) alias Il Pellicano, som på senare tid blev Polli, Polly, Pelli och nu senast Pippi pelikan. Namnet fick jag av Jan Gunnar Knölsvan, en kollega under det glada 80-talet.
Vi var många tidigare som kallades vid fågelnamn på jobbet. Jag jobbar på ett större bageri där torra skämt haglar var eviga dag, och ett roligt tidsfördriv var att kasta deg på kollegorna som passerade, med kommentaren "Här skall pippi få lite bröd".
Vi hade namn som Skäggdoppingen, Conny Koltrast, Jan Knölsvan (för knölen han har kepsen på), Höken, Måsen, Truten och Gunnar Häger. Vad beträffar tjejerna så finns det mest ruggugglor och gamla skator.
Allmänt: Lugn och harmonisk tvåbarnsfar som oftast är glad då det bjuds på många skratt här hemma, förutom när Monika kör sitt PMS-race. Hon kan få en filbunke att skära sig genom att bara titta på den.
Intressen: Jag har sysslat med musik ett flertal år och sjunger gärna, eller spelar trummor. Annars blir det att pyssla med denna hemsidan som avkoppling, men mitt absolut största intresse är min underbara lille son Simon.
Favoritmusik: Lee Ritenour, Koinonia, Deep Purple, Whitesnake, Rainbow, Lenny Kravitz, Paulo Mendonça och David Bowie samt en hel del annat av varierande slag. Själv spelar jag gärna Pop 'n' roll, kryddad med ett rejält stänk av funk. Se mer här!
Ha en bra dag!



