Skotta frá Eiriksstödum

Född: 1992, Far: Blakkur frá Skollagrof , Mor: Eida frá Varmalæk, Ägare: Eva Åkerström

Skotta kom till Sverige genom Snjolfur Palmasson den 25 september 1998 till en hage hos Raudhetta Islandshästar i Kättered tillsammans med 5 andra hästar. Karin och jag provred tre stycken och fastnade för Skotta. Skotta har haft det tufft då det visade sig att hon var dräktig och fölningen gick inte så bra där både Skotta och fölet höll på att stryka med den 16 maj 1999. Veternären klarade dock Skotta men inte fölet. Efter det har hon haft mycket problem med sin kropp. Men vi gör allt för henne och periodvis är hon väldigt pigg och glad. Hon får de bästa veternärer vi hittar och ibland på långt håll. Men vad gör väl det när man kan hjälpa sin kära häst.




Hringja frá Flygumyri

Född: 1996, Far: Orion frá Litla Bergi, Mor: Kvika frá Flugumyri, Ägare: Karin Åkerström



Hringjas far Orion frá Litla Bergi

Hringja kom till sverige 15 november 2004, efter att Jag varit på Island och provridit henne och därmed bestämde mig för att köpa denna underbara häst. Ett underbart lynne, otroligt snäll, med mycket motor.




Eir frá Gullbjørn

Född: Maj 2003, Far: Sleipnir frá Laufhóli, Mor: Silvia frá Rip, Ägare: Karin och Eva Åkerström



Eirs far Sleipnir frá Laufhóli

Eir är född i Norge och kom till Haraldur i Kungälv våren 2004 då vi köpte henne. Eir har växt upp i mycket kuperad och varierande terräng, delvis ute på Älgön, tillsammans med stora flockar blandat från föl till äldre valacker och ston. Eir har ett mycket trevlig lynne. Eirs inridning är påbörjad och hon visar bra gångarter och är taktren.





Isak frá Hofi

Född: 1998, Far: Logi frá Skardi, Mor: Sylgja frá Hofi, Ägare: Thomas och Matilda Palm



Isaks far Logi frá Skardi

Ísak är född hos Johann Fridgeirsson på Island, som sedan tog med sig Ìsak till Sverige i augusti 2004.
Lina Svensson köpte honom i början av november samma år, sommaren 2006 köpte vi honom av Lina. Ísak är en lugn och snäll femgångare som alltid gör sitt bästa.




Stjarni från Gölshult

Född: 2002, Far: Thor från Kalsvik, Mor: Stjarna från Gölshult, Ägare: Kate Palo


Stjarnis far Thor från Kalsvik

 




Frenja från Vargsätter

Född: 1999, Far: Tóti från Gategården, Mor: , Ägare: Johanna Eklund



Frenjas far Tóti från Gategården



Teitur från Dalagården

Född: 2000, Far: Jór från Rollsta, Mor: Loa från Skäggered, Ägare: Elin Wallenbring



Teiturs far Jor från Rollsta

Jag köpte teitur när han var åtta månader i Båstad, Teitur är en mycket snäll och trevlig häst, han har lätt för att lära både bra och dåliga saker
men han gör det mesta med glimten i ögat




Svadi frá Svadastödum

Född: 1993, Far: Hervar frá Saudárkróki, Mor: Mjöblesa frá Svadastödum, Ägare: Elisabeth Wallenbring




Svadis far Hervar frá Saudárkróki

Jag har haft svadi sen 1999, han är islandsfödd och en mycket trevlig ridhäst, pigg och glad och med på det mesta.



Engill från Håkansgården
Född: 2003, Far: E: Sleipnir frá Laufhóli, Mor: Ljosbra frá Asgeirsbrekku, Ägare: Peter och Angelica Strömblad
Engill är TILL SALU vid intresse ring Angelica Tel: 0707-43 55 25.



Engills far Sleipnir frá Laufhóli


Koleta v.d bolster
Shettlandsponny
Född: 1995 1:a klass sto, mycket trevlig och snäll. Svart.
TILL SALU vid intresse ring Angelica Tel: 0707-43 55 25



Pyttla frá Laekjarbrekku 2
Född: 2002, Far: E: Galdur frá Laugarvatni , Mor: Freya frá Hafnarfirdi, Ägare: Peter och Angelica Strömblad



Pyttlas far Galdur frá Laugarvatni



Glanni från Ellemosegård
Född: 2004, Far: E: Huginn frá Kirkjubær , Mor: Gæfa frá Krogen, Ägare: Carina Öst



Glannis far Huginn frá Kirkjubær

Miljón från Ränteröd

Född: 2007, Far: Kveikur fra Skarholt, Mor: Jódis frá Tjarnalandi, Ägare: Lina Svensson



Miljóns far Kveikur fra Skarholt