Rymling från Beatebergsanstalten nu gripen
Utlagt fredag 24 mars  2006
Den man som fritogs från Beatebergs anstalt i Trångsund för tio dagar sedan greps i dag på eftermiddagen nära ett köpcentrum i Haninge.
- Han är identifierad som den fritagne, säger Christer Ahlström, stationsbefäl i Haninge till DN.

 
Civila polismän kände igen mannen när han besökte ett köpcentrum i Haninge. Han var då i sällskap med en flickvän och de begav sig tillsammans till en adress på Tuvvägen. Där greps mannen av uniformerad polis som kallats till platsen.

Mannen som är född 1977 och dömd för grov stöld och narkotikabrott befinner sig nu i häktet på polisstationen i Flemingsberg. Det är oklart när och om han kommer att föras tillbaka till Beateberg.

- Jag är inte säker på om han ska till Beateberg eller till en anstalt med högre säkerhet, säger Christer Ahlström.

Fritagningen skedde den 13 mars i år. En BMW backade mot anstaltens grindar när internen var på väg till rastgården övervakad av en kvinnlig fångvaktare. Grindarna gav vika för bilen och internen sprang ifrån sin övervakare.

Sammanlagt 60 poliser deltog i jakten på den fritagne.

Nyhetskälla = DN


Länk till webbläsare

Trångsund - Indexsidan