Poliskontor i utsatta områden
Utlagt tisdag 29  november  2005

Polisen i Stockholms län har nyligen aviserat att de planerar att öppna 10-15 nya poliskontor i länet. Nu kräver kommunledningen i Huddinge i ett brev till Södertörns polisnämnd att också Huddinge ska få ta del av satsningen.

Brev från kommunstyrelsens ordförande och förste vice ordförande skickat till Södertörns polisnämnd.

Vi har med glädje hört och läst att polisstyrelsen i Stockholms län med länspolismästaren i spetsen har fattat ett enhälligt beslut om att satsa på nya ”poliskontor” i utsatta bostadsområden.

Vi som är i ledningen för Huddinge kommun ställde oss spontant positiva till idén när vi hörde talas om den för cirka två månader sedan. Därför blev vi oroade över att inget område i Huddinge har nämnts i pressmeddelanden eller artiklar som vi läst.

Inom Huddinge kommun ingår tre kommundelar i den statliga storstadssatsningen. Det gäller Vårby gård, Flemingsberg och Västra Skogås. Dessa kommundelar utsågs efter en gedigen analys av levnadsförhållandena, och uppfyller tyvärr kriteriet ”utsatta bostadsområden”. Utvärderingar av storstadssatsningen har visat vilken stor betydelse den upplevda tryggheten har för bostadsområdenas attraktivitet för de boende.

För några år sedan fanns det närpolisstationer i såväl Vårby gård som Skogås. I Skogås hade man dessutom kvarterspolis under en lång följd av år. De som bor och verkar i dessa båda områden skulle vara betjänta av att kommunen och polisen kan etablera ett samarbete enligt den här nya modellen. Vår bestämda uppfattning är därför att också Huddinge bör få del av dessa nya poliskontor. Vi ser fram emot en fortsatt dialog kring detta.


Med vänliga hälsningar
Ann-Marie Högberg, Kommunstyrelsens ordförande
Erling Karlsson, Förste vice ordförande

Nyhetskälla: Huddinge kommun >>


Länk till webbläsare

Trångsund - Indexsidan