Om mig...

Eftersom jag älskar att sova länge så är det inget kul när husse kommer in och väcker mig vid 5 tiden bara för att han ska iväg så tidigt. Helst sover jag till 10-tiden innan jag måste kissa, för att sen sova lite till!

På min fritid, dvs när jag inte är på husses jobb eller hos min dagmatte Susann så tränar jag viltspår och grytjakt. Det är två himla roliga saker för en sån som jag*L* 

I år har jag även fått börja jaga vildsvin. Det är två stora odjur som bor i et hägn i skåne. Där gäller det att se upp så man inte hamnar i ett taskigt läge, för de slår tillbaka! Men vilken motion jag får.

Annars så ligger jag gärna i solen och latar mig, leker med min boll eller bara retas lite i allmänhet.

Väck mig inte....!

I höst så hoppas jag att husse kan ordna lite riktiga jakter åt mig. Han har lovat att hitta en räv i ett fint sandgryt och troligen går det några vildsvin här i närheten som behöver skällas ut. Det gör jag så gärna. 

I övrigt så har husse och matte börjat förbereda tomten för byggnation vilket gett mig många tillfällen till att spatsera omkring i skogen. 

Stamtavla

* Fader: F SJ(G)CH SVCH NORDUCH  Sub Terram Räkna Med Bråk

* Moder: Border-Kanalens Greta Garbo

* Farfar: SUCH Gibas Loppfrö

* Morfar: SVCH J Ottercap Juicy Lucy

* Morfar: FINBCH UVV-94 INT&NORDUCG DKUCH KLBCH NORDV-96 Foxforest Taste of Whiskey

* Mormor: Bourbon Gurka

Meriter 2004:
  • Utställning Skara 8/5 2004 JUNKL 1/2 HP
  • Utställning Stenungsund 22/5 2004 JUNKL 1/4
  • Utställning Stenungsund 23/5 2004 JUNKL 1/1
  • Viltspår anlagsklass, Vänersborg 6/6 2004 Godk.
  • Utställning Borås 3/7 2004 UKL 1/3
  • Utställning Askersund 7/8 2004 UKL 1/3
  • Grytanlagsprov sprängare, Bassholma 14/8 2004 Godk.
  • Viltspår Öppenklass Stenungsund 5/9 2004 1:a
  • Viltspår Öppenklass Sisjön 9/9 2004 1:a
  • Viltspår Öppenklass Vara 23/10 2004 1:a

 

Meriter 2005:
  • Utställning Skara 7/5 JKL 1/3
  • Åretsborder 28/5 JKL 1/3
  • Grytanlgasprov sprängare Bassholma 9/7 Godk.
  • Grytanlgasprov sprängare Elverum (NO) 23/7 1:a pris