Krönika 50 - Kioskentusiastens våta dröm

Då och då springer man som samlare på någonting som får ens hjärta att bulta lite snabbare. Det sker naturligtvis inte särskilt ofta och ju längre man är med i gemet ju mer sällsynt blir de stora upptäckterna. Men det händer som sagt att man hittar nåt skoj ibland, och här har vi en titel som alla kioskentusiaster tillika tidnings och pocketboksamlare kommer att få hjärtklappning av, från samma sekund som de blir varse om att den finns - nämligen Pressbyråns interntidning Tidnings-Nytt (se omslaget till nummer 8 1965 här ovan).

Detta var en månadstidning som skickades ut till kioskägare och annat folk i branschen och de nummer undertecknad har sett är på 24 sidor i format 25,5 x 18,5 cm. De är helt i svart/vitt tryck förutom loggan som kan ses i rött. På sidan 2 finns en informationssida som har rubriken "Pressbyrån meddelar", och där kan vi se vilka titlar som är på väg ut och när, vi kan se vilka titlar som erhållit nya lösnummerpriser och vi har också en ruta där de titlar som petats ur pressbyråns sortiment nämns. Vi kan som ett exempel läsa att Kommandoserien nr 70 skulle ges ut den 27 augusti och nr 71 den 10 oktober och att dess tvillingutgåva Seriebiblioteket skulle gå ut med nr 126 den 20 augusti och nr 127 den 3 oktober - dessa utkom alltså varannan vecka fast sammantaget ett nummer i veckan.

Tidnings-Nytt innehåller också reportage om olika kiosker landet runt med bilder på hur de olika ägarna placerat sina tidningar för display (här börjar vi tala porr om man är kioskfantast!) samt annonser om nya tidningar och pocketböcker. Ett exempel på en annons handlar om westerpocketen Pingvin, som tydligen gavs ut varannan vecka! Serietidningar, veckotidningar och dagstidningar annonserar. På baksidan hittar vi diverse nyhetsnotiser från stora världen under rubriken "Aktuellt för handeln". I nr 8 1965 får vi bland annat reda på att "Fanny Hill" slår alla rekord i Danmark samt att upplagorna för amerikanska dagstidningar har ökat med 1,5 miljoner exemplar under året som gått. Det framgår att tidningen getts ut i 15 år 1965, så den lär ha kommit igång 1950. Hur länge den existerade vet jag däremot inte (om någon känner till detta får ni gärna skicka in den informationen).

Ansvarig utgivare 1965 var Direktör Kjell Otto Jacobson och redaktör var Yngve Håkanson, redaktionen låg på Strandbergsgatan 61 i huvudstaden. Tidningens postgiro var 95 (bara en sån sak!). Tidningen trycktes på Federativ AB i Stockholm.

Jag köpte några exemplar på Tradera nyligen av ren nyfikenhet och det var som sagt ingen dålig affär. Man kan anta att exemplar av den här tidningen är svåra att få tag på, upplagan kan inte ha varit stor och många kioskägare och andra som erhållit dem då det begav sig gjorde sig säkert av med dem. Så här talar vi alltså om en titel som borde kunna ses som en ren dyrgrip i samlarsvängen.

Om inte annat så kommer den här krönikan att få igång några av er, det vet jag. Att Victory är en spjutspets i svensk tidningsarkeologi - i vår speciella sfär - är det väl knappast någon som kan förneka. Det tråkiga är väl snarare att så mycket redan har fallit i glömska.

 

Michael Eriksson (november 2006)

SKICKA FEEDBACK

HEM - FLER KÖNIKOR