
Ni som har läst krönikorna på den här hemsidan vet att vi envist hävdat att gårdagens utbud även skulle gå att kränga idag, och att det faktum att det inte varit så under snart ett par årtionden mest kan skyllas på korkade förläggare och politiskt korrekthet. Denna åsikt har många vänner men jag har också stött på folk som försvarat det sätt på vilket man ignorerat det förflutna vad det gäller art och layout och kört det stentrista race som vi kunnat se i bokhyllorna sedan pulp-erans storhetstid. Nu bevisar dock det nya amerikanska deckarförlaget Hard Case Crime att min tes inte bara är korrekt utan att det också är kommeriellt gångbart igen i Amerika.
Hard Case Crime grundades av herrarna Charles Ardai och Max Phillips därför att de var säkra på att pulp-eran skulle kunna komma tillbaka igen om den bara fick en sportslig chans. Med en blandning av gamla historier från pulp-erans storhetstid och nyskrivna deckare av kända och mer obskyra författare startade man upp projektet för ett par år sedan och deckarfantaster över hela världen gick i taket av glädje. Mickey Spillane, Mike Hammers fader, uttalade sig positivt i media om förlaget och Stephen King hastade till och gav dem en sprillans ny titel, fylld av entusiasm för chansen att få uppleva den gamla tidens modell själv. Hundratusentals böcker går nu ut av dessa titlar (se toppbilden) och de säljs alltså med exakt den typen av mustiga omslag som gjorde deckarscenen till det den en gång i tiden var. Innan de dödstråkiga omslagen kom in i bilden och förstörde hela grejen under det politiskt korrekta åttiotalet.
Det vi upplever just nu kan vara en historisk brytpunkt. Slutet på en gråtrist era. Om Hard Case Crime kan kränga dessa böcker i stora upplagar så kommer andra bokförlag att hänga på då de (sent omsider) begriper att de håller på att missa tåget. Räkna alltså med fler titlar med häftiga omslag framöver även från annat håll. Hurvida någon i Sverige upptäcker vad som pågår återstår att se, men någonstans borde det väl ändå sitta någon vettig jävel på något bokförlag även här, kanske någon som i hemlighet bara gått och väntat på att grejen ska bli gångbar igen. Importförsäljningen av utländska böcker är numera rekordstor, så man har mycket att förlora på att inte vara allerta. Dessa deckare fanns i varje kiosk och pressbyrå en gång i tiden, det finns inget som säger att de inte kan ta tillbaka den tidens marknad igen, om de även går ut via bokhandlare. Och dessa har all anledning att inte se ner på böcker överhuvudtaget vilka det än gäller i ljuset av den ökande nätförsäljningen. Varje bok som säljs i en bokhandel hjälper dem på traven att överleva.
På science fiction fronten har utländska böcker haft snygga omslag länge, och de har varit de som mest påmint oss om den gamla pulp-grejen. Att dessa böcker gått ut i stora upplagor både som inbundna utgåvor och i pocketformat borde ha fått folk att fatta vinken även på deckarsidan. Nu är vi i alla fall där och det är en god nyhet som förtjänar att basuneras ut landet runt till folk och fä i stuga som koja. Pulp-scenen är inte bara nostalgi längre, den återtar marknadsandelar på en marknad där boklayout länge varit ett förbannat skämt. Eller alla gånger förbannat enahanda och tråkig.
Biofilmen "Sin City" har väl också varit rena reklampelaren för den mustiga deckarstilen. Och få filmer har väl åtnjutit så många lovord som den de senaste åren. Allt hänger ihop och vi som länge väntat på att saker och ting ska normaliseras igen har äntligen något positivt att peka på, och det tackar vi Hard Case Crime för. Ni hittar deras böcker på Adlibris, så ta och testa en bok eller tre.
Michael Eriksson (november 2005)
(Denna krönika finns i tryck i ACTION 2007)
SKICKA FEEDBACK
