KRÖNIKA 13 - SLICE 2004 UTE

Tiden går men våra hobbies består! Så kan man kanske sammanfatta innehållet i årets nummer av vår kulttidskrift SLICE, som är packat från första till sista sidan med sånt vi gillar vare sig det är historia eller nåt mer lättsamt. Med SLICE har vi kul, det är hela poängen med tidningen och det märks säkert. Det finns ingen motsvarighet därute.

Årets nummer ligger på 36 sidor i A4 format, materialet är blandat men vi tror att ni som hittat till Victoryhemsidan kan tycka om vissa delar av tidningen mer än andra. Som till exempel vår koll på Slaget om England på ett uppslag, artikeln om modellbygge, samt kanske specialkollen på filmen "Casablanca". Victoryböckerna nämns i det här numrets "Kultböcker i backspegeln"(med bild på en av dem) samt även i artikeln om Kjell Hallbing som skrev Morgan Kane böckerna (och som även publicerades i Victory - vi visar en av böckerna på bild i reportaget).

I övrigt så är tidningen proppfull med godis. Vi kollar in vad Deep Purple har haft för sig nu på slutet på fyra sidor, med exklusiv intervju med deras nye producent Michael Bradford (som rattade deras senaste skiva "Bananas" med den äran). Vi presenterar artiklar om Lucy Lawless, Elvis Presley, Kultjägarna (komplett episodguide), ABBA, David Coverdale och mycket annat skoj. Vi låter Oraklet svara på frågor och vi ger riksdagen lite tips på hur vi kan få Sverige på rätt köl igen. Vi skojar gärna i SLICE. Har man växt upp med MAD, Monty Python och Dave Allen så är man färgad för livet. Jag tippar att ni som kan säga detsamma förstår vad jag menar. SLICE är inte direkt den mest slätstrukna publikationen i mänsklighetens historia.

Nu när vi väl har fått ut SLICE 2004 så väntar vår specialtidning Truppserien (se annan plats på den här hemsidan) på sin tur. Den siktar vi på att kunna ge ut mot sensommaren till då skolorna börjat och folk har kommit tillbaka från sina semestrar. Vi kan dock säga att arbetet på tidningen fortgår som det ska. Serien som tecknas av Lennart Samor går stadigt framåt. Vi återkommer med en krönika om Truppserien på den här hemsidan då det drar ihop sig.

Vi som gör den här hemsidan vill gärna tacka för allt stöd som vi har fått av er det senaste året. Många index av böcker och serietidningar är kompletta eller näst intill kompletta. På sikt så kommer hemsidan att fylla en kul funktion för fans av den här kulturyttringen. Vi har i alla fall kommit en bra bit på väg, och vår artikel om krigsserier i Codex i december-januari-februari numret nyligen spred en del information. Det rör på sig.

 

Michael Eriksson (Februari 2004)

HEM