Bussvett och etikett

Bussen och du

Hur man åker buss utan att ta allt för mycket skada

Endast Irland irländska bussar har
Precis som i Sverige finns det bussar, både vanliga envånings och tvåvåningsbussar eller "dubbeldäckare" som de kallas i folkmun. Fast det var ju inte alldeles rätt, i folkmun heter de "double decker" och det krävs ett visst mått av äventyrslusta för att ge sig i kast med Dublins bussar.

Bussfakta
Varje busshållplats är utrustad med en tidtabell, såvida inte någon snäll person rivit loss den, klottrat på den med svart spritpenna, kastat rester av en sen måltid på den, eller helt enkelt snott hela stolpen. Denna tidtabell utgår från den aktuella hållplatsen så det ska med andra ord gå att se hur långt det är till nästa avgång. Det kan hända mycket på en busstur så ju närmare hållplatsen befinner sig bussens utgångspunkt desto bättre. Sådan är i all fall teorin.
  Det är nämligen så att väldigt få bussar kommer på utsatt tid, det kan man nästan utgå ifrån. På vardagar är bussen i allmänhet försenad och på helgdagar är den för tidig. Har du tur är just "din" linje livligt trafikerad och då tar det inte så lång tid innan en lämplig buss anländer. Har du otur kan du få vänta både tjugo och trettio minuter. Inte sällan kommer det då flera bussar med samma nummer efter en stund. Om det gått särskilt lång tid mellan bussarna kan det hända att du samsas med många andra presumptiva bussfarare. Gör då inte misstaget att sikta på buss två eller tre i sällskapet. I de fall då flera bussar samkör brukar de växla så att bara den första bussen i ledet stannar. Övriga bussar fortsätter, såvida inte någon ska av vid ditt stopp förstås, till nästa hållplats.

Fånga en buss
De flesta som går raskt och med jämna mellanrum kastar en nervös blick bakåt är inte brottslingar, de är sena till bussen. Jag beter mig också så här av någon anledning, varför vet jag inte eftersom jag aldrig gör så i Sverige. Jag misstänker dock att det har att göra med den ojämna distributionen av bussar. Man vill inte gärna vara fem sekunder för sen.
  För att fånga intresset hos en busschaffis bör man sträcka ut armen och visa att man vill åka med. Det finns många olika sätt att göra detta, vissa bättre än andra, och jag redovisar dem nedan:

  • Den normala
    Väntar tills bussen är 50 - 75 meter från hållplatsen och sträcker ut handen inklusive armen i brösthöjd. När bussen slagit på blinkersen för att stanna återförs armen till utgångsläget. Växeln hålls i vänstra handen.
  • Den osäkre
    Sträcker ut armen så fort bussen visar sig, oavsett hur långt bort den befinner sig. Håller armen utsträckt tills bussen står absolut stilla och dörren har öppnats.
  • Den sene
    Står och sover vid sin hållplats. Höjer armen först när bussen passerar, eller kanske till och med sedan bussen kört förbi.
  • Den stöddige
    Rör inte en fena förrän bussen är ca: 10 meter från hållplatsen. Då sträcker han (det är nästan alltid en han) maskulint ut en hand och påkallar chaufförens uppmärksamhet.
  • Den förvånade
    En stöddig som ser bussen fara vidare eftersom han var på tok för sen att vinka på bussen.
  • Den blyge
    Ger tecken åt bussen i dold form. Ofta kan det vara fråga om att rätta till hatten, mössan, kepsen eller glasögonen. Ibland åstadkoms tecknet genom att en tröja eller jacka dras på så att armen på ett naturligt sätt hålls utsträckt. Att snyta sig i handen och passa på att sticka ut ett pekfinger fungerar också rätt bra.
  • Den förbaskade
    Har gjort allt rätt men ändå åker bussen förbi. Detta inträffar då chauffören anser att bussen är full. Skulle det vara så att någon ska av vid den aktuella hållplatsen genomförs avstigningen 50 meter framför eller bortom hållplatsen.
  • Den taktiske
    Är per definition sen, men ser till att hålla sig ivägen för bussen så att den inte kan åka. Med andra ord så går/springer den taktiska mitt i bussfilen.
  • Den auktoritäre
    Kliver ut mitt i gatan framför bussen och håller upp handen likt en polis.

Ibland händer det som sagt att bussar åker förbi trots att du markerat ditt intresse. Förutsatt att du inte vinkat på en buss som är skyltad med "Out of service/Ab sérvice" [något som är på tok för vanligt förekommande] så beror det sällan på din frisyr eller andra kännetecken. Det beror oftast på att chauffören anser att bussen är full, trist för dem som står och väntar, kanon för dem som redan befinner sig ombord eftersom det vanligtvis finns dubbelt så många hållplatser per längdenhet jämfört med Svedala. Vad som är en full buss beror på chauffören. Ibland finns det dock ströplatser så du har större chans att en "full" buss stannar om du står ensam vid stoppet. Det påminner en aning om psykologin vad liftning, ju färre man är desto större är chansen. Om det även är lättare för kvinnor att få en plats låter jag vara osagt. Nu är det kanske svårt att få de andra väntande att gömma sig bakom busskuren. Fånga buss, bli inte sur om den åker förbi Större chans om du står ensam (ungfär som när man liftar men jag har ingen statistik på manliga/kvinnliga), så försök gömma de andra väntande Många har med sig halva bohaget, är inte rädda för kroppskontakt (de har mindre privata sfärer här) Var beredd på en guppig färd om du sitter längst fram eller längst bak upptill, hävstångseffekten är större än man tror Bussar behöver inte se likadana ut. Volvobussarna är skönast, rymligast och nyast.

Ombord på bussen
OK, då har du kommit på bussen och står där med korrekt växel. Jasså inte det? Du har väl inte en sedel, för det tar man inte emot på bussarna i Dublin. Endast mynt accepteras och för din egen skull bör du ha det exakta beloppet. Om du betalar för mycket så får du ingen växel i retur, du får ett litet kvitto som du kan lösa in på huvudkontoret inne i centrum. Jag har ännu inte stött på någon som faktiskt löst in sina kvitton så jag tror att bussbolaget har kommit på en riktigt liten guldgruva där. Men man lär sig snabbt att ha korrekt växel. Pengarna ger du förresten inte till chauffören, du släpper dem i en liten skål och därifrån transporteras de ner i en stålbehållare. Orsaken till allt detta omak är för att folk ska sluta råna bussarna. Det kan verka främmande för svenskar (i alla fall för icke Stockholmare) men det finns områden i Dublin dit exempelvis taxi vägrar köra eftersom de riskerar att bli rånade eller att bilen sticks i brand.

Om du har möjlighet, sätt dig innan bussen hunnit iväg. Många busschaufförer tror sig vara näste Michael Schumacher, eller kanske Eddie Ervine då han är Irländare. Det är svårt nog att hålla sig på fötter om man går i gången mellan stolarna, är du dessutom på väg upp för spiraltrappan till ovanvåningen kan olyckan vara framme. Håll i båda ledstängerna annars råkar du ut för en sidvridning i kroppen som gör att du daskar i antingen högra eller vänstra sidan av trappan. Jag har ännu inte sett någon ramla ner, men det är så lagom pinsamt att komma upp efter ett dylikt nummer.

Önskar du röka göres detta med fördel på ovanvåningen (framför allt i de bakre regionerna). Det är visserligen förbjudet men så långt bort från chauffören är det minimal risk att någon kommer på dig. Detsamma gäller för övrigt alkohol. Det finns en tittglugg och spegel så att chauffören

Avstigning är kanske som avstigningar är mest tänker du kanske. Inget kunde vara mer från sanningen. Det går sällan att stiga av baktill till exempel. Även om det finns två fina vikdörrar så öppnas de aldrig. Alla stiger av fram och det kan verka traumatiskt för de av oss som fått oss en åthutning om vi någon gång försökt stiga av framtill i en svensk buss. Detta förfarande gör att på och avstigning tar avsevärt mycket längre tid än vad som annars skulle vara nödvändigt.