Osmosis Jones


Komedi, USA
2001, 1.38

Bill Murray
Elena Franklin
Chris Rock
Laurence Fishburne
David Hyde Pierce
William Shatner

Frank jobbar som djurskötare efter att ha fått sparken från sitt förra jobb på gr und av att han kräktes på bild. Överhuvud taget är Frank en snuskpelle och det är därför han drar på sig en infektion. Genom att tillämpa 10-sekundersregeln för mat som ramlar på backen äter han ett hårdkokt ägg. Att ägget dessförinnan befunnit sig i munnen på en chimpans bekymrar honom föga.

Infektionen som tagit sig in i kroppen bekämpas av salivbåtar och helikoptrar. En av bacillerna flyr och den vita blodkroppen, tillika polis, Jones (Rock) tar upp jakten. Han misslyckas med sitt uppdrag och lyckas till på köpet att orsaka en överbelastning i nervsystemet. De andra poliserna retar honom och hans chef skäller ut honom. Dock får han en chans till, att tillsammans med det smärtstillande medlet Drix (Hyde Pierce) kämpa ner febern som bacillerna orsakat.

Drix och Jones undersöker feberplatsen och Drix skrider till verket. Under tiden undersöker Jones en kraschad salivbåt och hittar en förkylningsbacill som berättar att en dödlig infektion tagit sig in i kroppen. Innan Jones hinner förhöra bacillen mer fryser Drix den med ett välriktat skott. Tillbaka på polisstationen berättar Jones om sina misstankar med chefen tror honom inte. Samtidigt har infektion en Thrax (Fishbourne) slagit sig samman med maffialedarna som har sitt tillhåll i Franks armhåla. Katastrofen är nära.

Filmen är bitvis en aning rolig men mer än några fniss blir det inte, Farelly-brö derna har gjort bättre filmer. Bill Murray är absolut äcklig som Frank, en otränad, otvättad slusk. Hans stackars dotter (Franklin) försöker övertyga honom om att lägga om livsstilen med det biter inte på Frank. Den del av filmen som utspelas i verkligheten handlar om Franks förhållande till sin dotter, och på sätt och vis om hur Frank tappade tron på livet då hans fru dog.

Den del av filmen som försegår inne i Frank är tecknad och hyfsat rolig (vilket är tur eftersom den utgör 2/3 av filmen). Olika delar av kroppen representeras av olika samhällsfunktioner. Magen är en flygplats som tar hand om inkommande (mat, medicin mm.) och avgående (till tarmen), huvudet är vetenskapsmän och säte för borgmästaren. Vita blodkroppar är poliser och skurkar finns i armhålorna. Var man hittar advokatar får var och en räkna ut själv.

Jag föredrar filmen när vi befinner oss inne i kroppen eftersom det är enklare att ta ut svängarna, verkligheten hänger bara med på köpet för att vi ska få veta varför vissa saker händer i kroppen. Chris Rock är helt OK som Jones, Fishbourne är elak som Thrax och Shatner är kul som den själviske borgmästaren. Jag skulle kanske ha föredragit att hela filmen ägt rum inne i kroppen men man kan inte få allt antar jag.