The Family Man


SF/skräck, USA
2001, 1.35

Natasha Henstridge
Ice Cube
Pam Grier
Joanna Cassidy

Polisen Melanie Ballard (Henstridge) återvänder som ende överlevande från ett uppdrag med ett så kallat tåg (kraftiga bepansrade fordon som färdas längs en skena). Hon är fastkedjad med sina egna handklovar och uppenbarligen drogad. Vid förhör berättar hon att de begivit sig till gruvlägret Shining Canyon för att hämta en eftersökt fånge vid namn "Desolation" Williams (Cube) men att stället var övergivet.

Vid närmare undersökning hittas mängder av döda, utan huvuden och upphängda som djur på väg till slakt. Tillvägagångssättet är identiskt med de två mord som Williams är anklagad för. Ballard och hennes styrka tar sig in i fängelset och hittar fångar, däribland Williams. Men där finns även en kvinna som tagit sin tillflykt till fängelset eftersom det enligt henne är det enda säkra stället. Ballard försöker få Williams att snacka men han vägrar.

I ett låst förråd hittar de en ung kvinna som verkar helt förvirrad, det går i alla fall inte att få något vettigt ur henne. En man som låst in sig i en bil uppvisar liknande symptom. Han skriker åt dem att hålla sig undan och sedan skär han halsen av sig. När Ballard återvänder till fängelset har Williams tagit en av de nya poliserna som gisslan. Han hotar att döda henne om han inte får fri lejd.

Här kommer en värdig konkurrent till sådana mästerverk som Starship Troopers eller Event Horizon. Den påminner hyggligt mycket om Pitch Black vad gäller handlingen, en grupp människor måste slåss mot både yttre (en organism som legat i dvala ett antal år ) och inre (Williams) hot och, men där slutar likheterna för Ghosts of Mars är helt enkelt ingen bra film.

Den gamle gode John Carpenter har verkligen gått vilse och verkar oförmögen att skapa en hygglig skräckis. Filmen är fylld med logiska vurpor och fånigheter. Vad finns det till exempel för rimlig anledning att en Mars-organism får människor att hugga huvudena av varandra? Ingen annan än att det ska bli lite läskigt antar jag.

Skådespelarna är inget vidare. Henstridge är söt och till och med charmig men hon kan inte skådespela, och samma gäller Ice Cube. Hans prestation är ett skämt som backas upp av ett helt osannolikt Boyz in da Hood-gäng. Den enda som känns en aning trovärdig är XX som Jericho. Kanske är det tänkt att vara en "ironisk" film, så där "glimten i ögat"-kulig, men sådant biter inte på mig. Ghosts of Mars är ärkeusel!