Asterix 12 stordåd


Tecknat, Frankrike
1983, 1.28

Eftersom gallerna lyckats stå emot alla Ceasars angrepp kommer den romerska senaten fram till att de måste vara gudar, eller i alla fall halvgudar. Och mot sådana kan man inte slåss. De bestämmer sig därför för att ta reda på hur det ligger till. Ceasar hälsar på i den lilla byn och föreslår en utmaning. Byn väljer ut en kämpe som ska utföra 12 stordåd liknande de som Herkules en gång utförde. Om de lyckas med alla 12 lovar Ceasar att lägga ner sina vapen, i annat fall måste byn kapitulera.

Asterix (med en liten flaska trolldryck) och Obelix tar sig an uppgiften. Med sig på sin resa har de en guide, tillika kontrollant. Första uppdraget är att springa snabbare än den snabbaste av alla löpare, greken som vann det senaste maratonloppet. Med hjälp av lite trolldryck knäcker Asterix honom lätt. Obelix tar sig sedan an Cermes, världens genom tiderna bästa spjutkastare. Han kastar spjut till andra världsdelar. Obelix kastar sitt spjut runt hela Jorden, så var det lilla uppdraget kirrat.

Det tredje stordådet gäller germanen Cylindrik, en kämpe som aldrig någonsin besegrats i kamp. Asterix och Obelix förställer sig att han är jättestor men det visar sig vara en liten plutt. Obelix tror att det ska bli en lätt match men han får storstryk, den lille använder sig av någon slags okänd brottningsteknik (det är judo). Asterix använder sin slughet för att få Cylindrik att visa hur man gör och plötsligt har han vunnit. Ceasar får rapporter om deras framfart och blir orolig. Men det finns många uppdrag kvar, bland annat att stå emot kvinnorna på vällustens ö.

En av de bästa Asterix-filmerna i serien tycker jag. Den är utomordentligt bra tecknad och man har fått till de svenska rösterna att verkligen passa med de olika rollfigurerna. Handlingen är inte så mycket att säga om, det är risken att de ska misslyckas (fast den är väl inte så stor va?) som står för spänningen. Svårt att sätta betyg, som barnfilm skulle den säkert få 10 men nu får den väl sättas i relation någotsånär med övriga filmer som jag recenserar och då måste betyget bli något lägre.