Toffelhjältarna går igen

Julen 1986
Ola Ström
Per Dunsö
Carina Carlsson
Bo Mårtensson
Martyna Lisowska
André Gjörling
Anders Ortfelt
Håkan Nyberg
Thomas Nyberg
  Greven, Gösta, Fjodor m.fl.
Amalia, Hjördis, tullaren m.fl.
Linda m.fl.
Max, musiker m.fl.
Cecilia
Oliver
Brevbäraren
Herr Larsen, musiker
bartender, musiker

201 - Grevens hemlighet 1h01min
 Amalia tycker sig höra ljud från vinden men Greven hävdar bestämt att det inte finns spöken. Lilla spöket Cecilia förstår inte varför han säger så. Oliver vet ju att hon existerar. Gösta och Hjördis dyker upp. Hjördis är inte road av att fira en till jul på grevens hotell men Gösta tjänar ju så dåligt. Greven berättar att han ärvt sin avlägsne släkting Greve Krösus. Pengarna borde vara vid slottet vilken sekund som helst. Han vill hålla det hemligt så att inga fruntimmer ska börja jaga honom.
 Brevbäraren anländer med en stor kista, full med juveler och guld. Han har dessutom med sig ett paket åt Gösta. Det är Hjördis julklapp. Gösta gömmer julklappen i skattkistan när Hjördis kommer. Hon får sin julklapp till Gösta, och gömmer också den i kistan. Gösta försvinner via en lönndörr. Det fjärilsjagande spöket Fjodor dyker upp i hans ställe. Spökfamiljen tycker att det som händer på slottet är skandal. Ett mystiskt par dyker upp, de utger sig för att vara journalist (Jacqueline) och fotograf (Morgan).
 Ola och Per hittar en lönngång i biblioteket. Greven tänker gömma kistan i källaren och säger åt alla att inte gå ner i källaren eftersom det spökar där. Jacqueline tjuvlyssnar. Hjördis letar efter Gösta. De har inte varit åtskiljda sedan de träffades första gången och nu är hon orolig. Max och greven bär ner kistan. Jacqueline ser vilken bok som öppnar lönndörren. Per och Ola berättar om lönndörren för Linda. De misstänker att Max är ett spöke. Gösta dyker upp igen. Jacqueline och Morgan planerar att sno skatten. Tvillingarna Hansson anländer. Cecilia undrar varför man slår in julklappar i papper.

Musik:
Cecilia - När morgontimman gryr (inledande melodi)
Linda: Skönhet (?)
Linda: Bugatti
Cecilia - En väv av legender (avslutande melodi)

Tecknat:
Mickey Mouse - Building a building (Musse bygger hus)
Alias the Jester - The Red Knight From Heaven
Bugs Bunny - Hare-Brained Hypnotist (Harhjärtad hypnotisör)

202 - Varning för köttbullar 1h20min
 Hjördis undrar vart kistan har tagit vägen. Cecilia är rädd att de andra spökena ska skrämma iväg Oliver och gästerna. Ola och Per kollar att lönngången fortfarande fungerar. När Oliver letar efter boken till lönndörren kommer Jacqueline och Morgan i samma syfte. Oliver berättar för Cecilia att någon är efter grevens juveler. Gösta frågar Linda om hon vet vart kistan tagit vägen. Sedan flörtar han med en dansk tjej. Spökfamiljen är i farten igen.
 En tullare dyker upp. Han vill veta om greven betalat skatt på skattkistan. Jacqueline försöker övertala greven att visa henne till källaren. Brevbäraren anländer med ett brev som hör samman med kistan. Brevet berättar att halssmycket Den gyllene toffeln (i 98 karats guld) finns med. Tullaren letar som en galning. Hjördis ser Fjodor igen men ingen tror henne. Greven misstänker att tullaren har klätt ut sig till en köttbulle.

Musik:
Cecilia - När morgontimman gryr
Ola & Per - Närmare

Tecknat:
Bugs Bunny - Hare Remover (Harmlös)
Mickey Mouse - Le Guacher...
Alias the Jester - The Ring
Gummi Bears - A New Beginning

203 - Max måste flytta 1h13min
 Ola pratar med Oliver för att få ett nytt rum. Hjördis ber att få låna en bok om smycken, Gösta vill ha en bok om hajar. Greven blir rädd att Hjördis vet något om den gyllene toffeln. En sjuk vagabond (Svenske Chaplin) och hans dotter (Geraldine) ber att få värma sig en stund. Max erbjuder dem sitt rum.
 Som överraskning till nyårsfesten lovar greven att alla som vill ska få låna gamla kläder så att de kan föreställa grevar och grevinnor till maskeraden. Max sover i källaren och gömmer skatten lite bättre. Cecilia är ledsen för att hon inte får gå på nyårsbalen. Hjördis hittar lönngången och hittar även kistan och den gyllene toffeln. Svenska Chaplin sjunger Yngve Sprätt men det är ingen succé och han blir sämre i sin hosta. Hjördis visar upp sitt nya smycke. Tullaren söker igenom källaren och hittar Max sovande i skattkistan. Geraldine sjunger för brevbäraren.
 Jacqueline intervjuar greven om dyrbarheter. Han avslöjar att han ärvt en skattkista. Bröderna Hansson beställer ostfrallor av Linda. Cecilia ser Hjördis toffel och pratar med Oliver. I biblioteket upptäcker Ola och Per att toffeln enligt ryktena innehåller en aldrig sinande källa av sanningsdroppar.

Musik:
Linda - En sista supé
Svenska Chaplin - Yngve Sprätt
Geraldine - Kom regn

Tecknat:
Bugs Bunny - Rhapsody Rabbit
Gummi Bears - The Sinister Sculptor
Steamboat Willie (första Musse Pigg)
Alias the Jester - The Amazing Dancing Bear

204 - Gösta lurar Hjördis 1h11min
 Gösta smiter iväg medan Hjördis sover och spelar in sig själv på band. I receptionen försöker man ordna ett rum åt en väntad skådespelerska. Amalia föreslår 11:an, men där spökar det ju eller? Gösta lägger bandspelaren bredvid Hjördis och smiter ner i källaren. När Hjördis övertygat sig om att Gösta sover smiter hon också ner i källaren.
 Greven bjuder in tullaren till nyårsfesten och försöker lite slugt fråga ut honom om köttbullar. I källaren träffar Hjördis på Gösta men han hävdar att han är någon annan. Geraldine får kläder av Linda. Geraldine sjunger. Greven tycker att det är ledsamt att han missade Svenska Chaplin när denne uppträdde. Därför övertalar han honom att göra Yngve Sprätt igen. Greven ber gästerna att applådera och Svenske Chaplin får ett fantastiskt sista uppträdande. Efter showen blir han sämre och dör i Geraldines famn (han reciterar Smile och kameran zoomar in på riktige Chaplin och Svenska Chaplin i sin glans dagar).
 Morgan och Jacqueline fortsätter att leta efter skatten, men Cecilia gömmer den på ett nytt ställe. Greven och Amalia är ledsna över att Svenska Chaplin dött. Bröderna Hansson läser böcker i biblioteket och träffar flygkaptenen. Cecilia undrar om Geraldines pappa är ett spöke nu.

Musik:
Geraldine - Tur och retur
Ola och Per - Din sång har tystnat

Tecknat:
Bugs Bunny - Elmer’s Pet Rabbit
Gummi Bears - Zummi Makes it Hot
Mickey Mouse - Mickey Pére Noël (Musses goda gärning)
Alias the Jester - The Viking Airship (Vikinga-luftskeppet)

205 - Alla talar sanning 1h17min
 Amalia berättar att hon funderade på att bli skådespelerska när hon var yngre. Ola får telefon från docent Liljehöök. Sanningsdropparna verkar mycket snabbt och ögonen spärras upp. Hjördis surar för att Gösta spanar in de kvinnliga gästerna. Linda får sanningsdroppar och är oförskämd mot Hjördis. Morgan räknar ut att Hjördis smycke är den gyllene toffeln. Tullaren får syn på Fjodor och märker att han inte syns i spegeln. Bröderna Hansson får brev från Lisbeth.
 Cecilia tror att hon är kär i Oliver. Max mamma ringer. Skådespelerskan Bella anländer. Hon förevisar sin stora roll i en diamantsmugglarfilm precis när tullaren dyker upp. Max får hjälpa till när hon tränar sin nya roll. Linda sjunger Din sång har tystnat och Geraldine skriver ner texten. Postisen hjälper Geraldine till stationen. Cecilia undrar varför folk går på bio.
 Amalia besöker skådespelerskan och får lektioner i att tala. Greven hör henne säga "Jag älskar er min greve". Sedan får han sanningsdroppar av misstag och förolämpar Hjördis och Max. Jacqueline "intervjuar" greven som visar henne den hemliga gången till källaren. När hon lurar greven och sedan öppnar kistan ligger Max i den. Hon svimmar.
 Det visar sig att skådespelerskan heter Bella och är syster till Hjördis. Greven har insett att Jacqueline är en bedragerska. Tullaren använder en spegel för att avgöra om greven och Max är spöken. Cecilia undrar varför människor ljuger.

Musik:
Cecilia m.fl. - Cecilias längtan
Linda - Din sång har tystnat
Ola & Per: Men jag ser dig

Tecknat:
Bugs Bunny - The Heckling Hare
Mickey Mouse - Mickey’s Follies
Gummi Bears - Someday My Prints Will Come
Alias the Jester - Ready When You Are, King Arthur (Klart för tagning, Kung Arthur)

206 - Ola och Per klär ut sig 1h13min
 Cecilia undrar varför greven inte är gift, alla andra grevar på slottet har ju varit gifta. Tänk om Toffelsparre-släkten dör ut? Amelia är misstänksam (avundsjuk?) mot Jacqueline. Ola och Per bestämmer sig för att klä ut sig till greven och be Jacqueline att dra. Bröderna Hansson beställer kakor. Ola och Per har klätt ut sig till greven och Hjördis. Riktiga Hjördis kommer och Linda avleder hennes uppmärksamhet genom att fråga hur hon och Gösta träffades. Jo, det var på en pizzeria i Neapel.
 Morgan och Jacqueline hittar kistan men Max stör dem. Eftersom Max verkar lite förtjust i Jacqueline bestämmer de sig för att lura upp honom på hennes rum. Max får brev från mamma, greven får brev men det beslagtar tullaren. Tullaren får ett litet paket. Greven är övertygad om att det är en köttbulle. Postis berättar att han ska åka och hälsa på Geraldine. Falska Hjördis förbryllar Gösta, riktiga Hjördis dyker upp och gör honom än mer förvirrad.
 Linda lurar iväg greven och Ola tar hans plats. Ola (som greven) säger till Jacqueline att hon är en obehaglig människa och att han inte gillar journalister som är ute efter hans pengar. Cecilia hoppas drömma om Oliver när hon somnat.

Musik:
Linda - Cityungar
Gösta och Hjördis - kärleksserenad
Ola och Per - Någonstans vid Stureplan)

Tecknat:
Little Red Riding Hood
Mickey Mouse - Djungle Rythms (Musses djungelrytmer)
Daffy Duck - Conrad the Sailor
Gummi Bears - Can I Keep Him?

207 - Fällan 1h10min
 Bröderna Hansson rakar sig. Greven har drömt en mardröm om en köttbulle. Hans kusin greve von Snylting ringer och säger att han är på väg. Morgan och Jacqueline gillrar en fälla. Ola och Per restaurerar böcker i biblioteket. Greven ämnar ge bort hela sin skatt till byborna, den för bara problem med sig. Jacqueline bjuder in Max till sitt rum.
 Greve von Snylting anländer och tappar bort sin väska. Cecilia berättar för Oliver att Jacqueline försökt locka upp Max på sitt rum. De byter nummer på dörrarna så att han går fel. Spökfamiljen är orolig för att hotellet ska tvingas stänga. De lämnar tillbaka von Snyltings väska och då känner von Snylting igen grevinnan von Fjodor. Han varnar greven från att beblanda sig med journalister.
 Ola förebrår Per för att han inte lever i nuet. Max går in i Hjördis rum av misstag och får sig en utskällning. Gösta går in till Jacqueline och fastnar i deras fälla. Tullaren hittar Gösta, misstänker något internationellt och ringer sin kollega i Helsingborg.

Musik:
Ola och Per - Jane
Linda - Disc Jockey, Please

Tecknat:
Alias the Jester - The Walking Island
Mickey Mouse - Marin Malgré Lui (Sjöman mot sin vilja)
Mathilda
Gummi Bears - The Oracle

208 - Guldtoffeln på villovägar 1h13min
 Hjördis frågar Gösta vilken ost han gillar bäst, dansk eller svensk. Han väljer korv. Morgan och Jacqueline spanar in toffeln som Hjördis har runt halsen. Dansken får sanningsdroppar och förklarar Hjördis sin kärlek. Thomas visar gästerna runt i slottet. Max upptäcker att allt guld är borta. Tullaren berättar fler knep som tullen känner till.
 Alla byter om till kvällens bal, männen i riddarsalen och kvinnorna i biblioteket. Fjodor visar sig igen med frun i släptåg. Oliver och Cecilia stämmer träff vid balen. Jacqueline har norpat den gyllene toffeln och drogar greven. Greven berättar att bara Max vet var guldet är gömt så Morgan och Jacqueline drogar Max också. Han berättar var urnorna är. Cecilia har lagt tillbaka skatten i kistan så de hittar inget. I ilskan över att dropparna inte fungerar slänger de toffeln, som Cecilia tar hand om.
 Greven får syn på en mystisk köttbulle och sedan dyker tullaren upp. Tullaren meddelar att allt är i sin ordning och tänker ge sig av. Greven övertalar honom att stanna och delta i balen. Cecilia visar toffeln för sin mamma och pappa.

Musik:
Linda/Cecilia - Balens drottning (Drömmar)
Cecilia - Världsturné

Tecknat:
Tweety - Birdy and the Beast
Mickey Mouse - Mickey marquee un essai (Musse gör mål)
Alias the Jester - Monster of the Lake
Gummi Bears - When...

209 - Hemfärd (avsnittets exakta titel saknas)
 Det är dagen efter nyårsbalen. Max mamma hälsar på och träffar Fjodor. Hon frågar greven var Max är någonstans. Bröderna Hansson åker hem. André berättar för Ola och Per att greven tänker gifta sig med Amalia. Greven övertalar postis att åka och hälsa på Geraldine. Hjördis letar efter Gösta.
 [På festen delar greven ut juveler till de kvinnliga deltagarna som girigt kastar sig över juvelerna. Gösta dansar med alla flickorna. Bröderna Hansson dansar dubbeldans. Jacqueline spiller på sitt guldhalsband och upptäcker att det är guldfärg. Plötsligt är smyckena inte vackra alls.]
 Gästerna ger sig av hemöver och greven planerar bröllopet.

Musik:
Geraldine - Kom regn
Ola och Per - ??
Linda - Cityungar
Linda/Cecilia - Klockan är 12

Tecknat:
Bugs Bunny - Hare Trigger
Mickey Mouse - The Gallopin’ Goucho
Gummi Bears - The Fence Sitter
Alias the Jester - Magic Metal