Sejer (NRK)

Konrad Sejer
Jacob Skarre
Sara Struel
Matteus
Ingrid
  Björn Sundquist
Christian Skolmen
Marika Lagercrantz
Thomas Hellstenius
Linn Skåber
När djävulen håller ljuset, 2002
Andreas Winther
Sivert "Zipp" Skorpe
Robert
Anita
Selma
Irma Funder
Ingemar
Runi Winther
Gina
Ellen Skorpe
Anna Fehn
Tviberg
Läkare
Polis
Berättare
  Lasse Valdal
Espen Sandvik
Hans Olva Brenner
Evy Elise Kasseth Rosten
Gine Line Kalleberg
Jorunn Kjellsby
Jörgen Langhelle
Anne Marie Ottersen
Anneke von der Lippe
Ellen Nikolaysen
Marianne Krogh
Silje Torp Færavaag
Per Görvel
Aamund Johannesen
Dennis Storhöi

Del 1 - Djävulen håller ljuset för Robert
Sejer har fått rätt i ett fall så han tvingar med sig Jacob på ett fallskärmshopp, som denne uppskattar efteråt. En äldre kvinna, Irma, lider av stödmani och verkar vara något av en enstöring. Robert ordnar fest så Zipp och narcisisten Andreas snor en cykel och tar sig dit. Zipp lägger an på Roberts flickvän Anita och Andreas sår frön av avundsjuka hos Robert som hämtar en hagelbössa. Han skjuter och träffar av misstag Anita i halsen. Alla flyr. Andreas verkar inte bry sig alls, utan snackar bara om estetiken i "Blade Runner" som han och Zipp ser för hundrade gången. Robert får prata med svenska psykologen Sara, som både Sejer och Jacob fattar tycke för. Allt Robert säger är att han måste få sitt straff. Sejer skjutsar hem Sara. Sejer pratar med Zipp. Andreas mor Runi övertalar Irma att prova lite nya klänningar. Anita dör. Zipp plågas av Anitas död medan Andreas är helt känslokall. Sejer försöker komma på hur han kan närma sig Sara, och hans dotter inser att han är kär. Andreas står krokimodell och har ett förhållande med konstnärinnan Anna Fehn. Jacob verkar på allvar tro/hoppas att Roberts handling styrdes av en annan kraft (kanske till och med djävulen). Sara blir den som tar första steget och Sejer tillbringar natten hos henne. Irmas son Ingemar ringer och vill prata om något som hände för femton år sedan.

Del 2 - Djävulen håller ljuset för Andreas
Sejer försöker förmå Robert att prata om vad som hände. Sara undrar om Sejer menar allvar. Andreas trakasserar Matteus, Sejers adoptivbarnbarn. Andreas (och Zipp) rånar kvinna med barnvagn och Andreas försätter barnet i livsfara. De super upp rånarbytet. Sara frågar skämtsamt Sejer om Jacob är homosexuell, vilket får Sejer att överreagera. Irma och Runi går på teater. Zipp retar Andreas för att denne står nakenmodell och under slagsmålet kommer det fram att Andreas är bisexuell, och kär i Zipp som får tokspel. På natten dör den rånade kvinnans barn. Andreas och Zipp följer efter Irma när hon går hem från teatern. Andreas tar sig in hos henne men hon knuffar ner honom i ett källarutrymme. Hon tror att han är död men han lever. Andreas mor ringer Zipp och undrar om han vet var Andreas är. Andreas mor anmäler honom försvunnen. Sejer får Robert att berätta vad som hände, och han förklarar att han blev rädd/svartsjuk när hon dansade med Zipp. Han berättar vad Andreas sa på festen. Irma upptäcker att rånaren är Andreas, och att han är svårt skadad (han har brutit nacken). Jacob hälsar på hemma hos Zipp. Irma besöker polisen men Jacob tar henne inte på allvar. Senare ringer hon polisen igen. Irma pratar med sin son och verkar blanda ihop sin sedan länge försvunne make med Andreas.

Del 3 - Djävulen håller ljuset för Irma/Zipp
Runi söker upp Irma för att få tröst och hjälp, men det slutar med att de blir ovänner. Runi hör ljud från källaren men Irma säger att det är varmvattenberedaren. Sejer förhör Zipp som försöker hitta på en trovärdig historia. Sejer ansätter Zipp som är på vippen att berätta sanningen men ändå inte gör det. Irma läser om babyns död för Andreas. På kvällen söker Zipp upp Irma som spelar oförstående. Andreas berättar att han är ansvarig för babyns död och ber Irma att ge honom en överdos. Sejer pratar med Fehn, som berättar att Andreas alldeles säkert är homosexuell och att deras förhållande bara var ett alibi. Zipp ringer Irma, som i sin tur hotar honom med polisen. Matteus känner igen Andreas bild i tidningen. Jacob pratar med Runi, som ger honom adressen till Irma. Sejer förhör Zipp igen, bland annat om Andreas sexuella läggning. Barnets mor lämnar information och beskrivningen verkar stämma in på Zipp. Robert har tagit sitt liv, och det tar Sejer hårt. Jacob pratar med Irma som framstår som fullständigt rubbad. Han ber Sejer att också prata med henne. Andreas provocerar Irma att slå ihjäl honom. Zipp bryter sig in i Irmas källare och hittar Andreas lik. Han slår ner Irma och flyr. Sejer söker upp Irma. När han lämnar henne hus beordrar han samtidigt en husrannsakan. Senare på kvällen försöker Sejer och Sara att förhindra att Irma dränker sig men de får inte tag på henne. Brandkåren släcker en brand i Irmas hus och hittar Andreas kropp. Sejer inser att Irma och hennes son hade något med maken/faderns försvinnande att göra och Ingemar bekräftar att Irma slog ihjäl fadern.