2006-05-31
  Två arbetsdagar till, sen är det 5 veckors semester.
2006-05-30 2006-05-29
Åter Kaos
Inte sedan den tiden
har Intet varit så förvriden.
Allt ur den nya matematiken
verkar vara i konflikt med logiken.
Det är kaos som råder
både över tid, rymd och känsla

Hoppas att Du
insett att vi lever på nåder!

Plötsligt rullar åskan i
Kraftfullt, dånande och skrämmande
Hjärtat hoppar till
Stannar upp och fortsätter sedan
Sambon ser vettskrämd ut
och undrar vad den kom ifrån.

Tor? svarar jag och får därför ta hand om disken, gå och handla och sedan avsluta kvällen i tvättstugan vikandes handdukar.

Man får inte vara viking i Sverige :)

 

2006-05-28 2006-05-27



Bilder från Saxå GK idag och igår

Första ronden golf för i år. Om man nu kan kalla det golf...

Sällan har jag väl spelat så dåligt från fairway in mot green. Utslagen kan man inte klaga på, men resten!!. Det behövs nog några fler timmar träning och ett par rundor till innan man törs spela på annan bana än den egna :)

2006-05-26 2006-05-25
Bortom Horisonten
Ni har stoppat min jakt efter regnbågens slut.
Bakom lås och bom ser jag livet passera revy
och jag vill så desperat komma ut
för att åter färdas under en öppen sky.
Bortom horisonten söker jag trygghetens hamn,
jag seglar mot evighetens stora famn.
Genom tid och rum reser jag
medan ni tänker bara på idag.
Ni försöker hindra min dröm att finnas till
och säger att det är till mitt eget försvar
men nu vill inte jag leva kvar
utan att nå det som inte finns där ni vill.
Eran upplysta värld ger mig intet,
den förkastar jag för det jag vet.

Det sägs att en olycka kommer sällan ensam.

Nu är det alltså dags igen...

Punktering på bilen. En stor spik satt i däcket när vi kom fram til vår destination. Skall man ta det som ett omen? Då kanske jag måste köpa ett nytt reservdäck till husbilen...

Tar aldrig utgifter slut någon gång?

Tycker jag att graven är för djup, nåväl då tar jag mig en ....

2006-05-24 2006-05-23
TV
Den flimrande ensamhetens brus,
länken till gemenskap utan tvång.
Lyssnande till publikens sus,
instängda på en farlig gång,
ser vi, luddigt framtonad i färg,
en riktigt lycklig illusion.
Till tystnad som skär genom ben och märg
tror vi på vår falska mission.
Att ensam, med ton hög och gäll,
uppleva en fantasi i ett bildrör,
är det livet att sent en kväll
sitta och se på en värld utanför?

Så? saker och ting blir inte eller blir som man planerade. .....Schh..... min dator låter sjuk, det rosslar i fläktarna eller hårddiskarna, svårt att veta, hemska tanke, skall den lägga av? Jag har inte råd men ny nu!!!

Vi får hoppas att den överlever sommaren. Måste kanske slita upp dess bröstkorg och stirra ner i innandömet för att se vad som mankemerar, det får dock bli om någon dag, i dagsljus. Mina ögon har blivit så skumögda och lamporna i arbetsrummet är inte av kontorstyp, typ ni vet, mysbelysning...

Var var jag? Jo, saker och ting blir...äsch precis!

2006-05-22 2006-05-21

Nedräkning till semester 7 arbetsdagar kvar.

 

Anders Chokladskola
Hur kan man se att en choklad inte är bra?

Chokladen har en vit slöja eller små vita prickar.
Vit slöja kommer från förhållanden när man formgjuter. Formen var för varm,det kan också vara att rumstemperaturen varit för hög, värmechock eller för hög luftfuktighet.

Den gjutna chokladen är sprucken.
Chokladen har fått en temperaturchock. Ofta ställts för kallt.
Chokladformarna skall inte ställas för tidigt i ett kylskåp. Avkylningen måste ske långsamt
Formgjutna praliner: avkylning mellan 10-12C
Överdrags praliner: avkylning mellan 15-18C

Matta fläckar.
Kan tyda på att formarna var för kalla när man gjöt.
De använda formarna är för kalla. Formarna skall hålla en temperatur av 18-20C

2006-05-20 2006-05-19

Spår av ungt lodjur enligt infödingarna i Bengtsfors

I en början av händelser ser jag ofta möjligheter bli bortspolade av omöjligheter. Alla definerade av människor som bara ser problemen och inte lösningarna. Mitt bland dessa är det svårt att stå emot och gruppdynamiska processer utanför ens egenkontroll styr handliongar in på spår som leder ingenvart.

I början av händelser ser jag framåt nya äventyr, för att alltid bli konfunderad av att inget egentligen händer, inte ens med min medverkan.

I början, står vi alla ensamma, för att sen uppslukas av kollektivet, som i sig inte vill förfölytta. Vare sig idé eller handling!

Vem skall jag rösta på i höst?

Det är trost allt mitt ansvar att varje dag kämpa för rätten att vara en demokrati och att samtidigt förlåta alla de beslut som tagits i demokratins namn

"Mycket av världens elände är resultatet av i demokratisk ordning fattade
beslut." - Olof Palme

2006-05-18 2006-05-17

Spår
Sammetslena år
vandrar ner vinterkargt berg
lämnar evigt spår

Pröva gärna skriva Haiku

5, 7, 5 stavelser, använd ej personliga pronomen (jag, mig, du,dig, ni,vi) och ha alltid med ett årstidsuttryck.

Hemma på hyllan står en flaska Domaine la Pleiade Årgång: 1996 av druvan Grenache Noir
Troligtvis från början en spansk druva som sedan spritt sig upp i Frankrike och sedan runt Medelhavet.
Vinet har en kraftig fällning i botten och måste decanteras innan det serveras. Det är antagligen sista flaskan i Sverige. Smaken är utsökt, jag använde den näst sista för ett år sedan :)
Den kommer att passa bra till en av mina höstprovningar, choklad alltså. Någon som är intresserad av att deltaga. Det kommer att kosta!!!!
2006-05-16 2006-05-15

Anders annons

Jag har ca 160 högskolepoäng i ämnen som berör arbetsvetenskap, arbetsrätt, samt personal- och organisationsfrågor.Men när jag nu tänker efter så har jag aldrig tagit ut en examen på dessa. Ytterligare 45 p finns i engelska.

Jag har arbetat med kvalificerade personalfrågor i 18 år, i princip alltid med en konsultativ inriktning, dvs suttit i staber eller på ledningsnivå som stöd till första linjens chefer resp förvaltningschefer. Jag har under mina yrkesår ofta utvecklat och hållit i utbildningar som rör det praktiska arbetet med rekrytering, arbetsmiljö och rehabiliteringsfrågor. Vidare har jag ofta fungerat som informatör av övergripande lagar, policys osv.

Under åren har jag genomgått två utbildningar inom området konsultativt arbetsätt, två olika ledarskaputbildningar samt också det två utbildningar för handläggare i offentlig förvaltning.

Under perioden 1992-1995 satt jag som HR konsult i två ledningsgrupper. 1995-1996 arbetade jag som HR konsult mot 10 skolor och en förvaltningsledning. Perioden 1997-98 fungerade jag som personalchef i samma utbildningsorganisation. Detta innebär att jag har en gedigen vana av konsultativt arbete och vana av att få vara med att påverka men inte få ta de faktiska besluten. Alla dessa 18 år har skett i organisationer som är politiskt styrda. Ibland har min postion varit långt från det politiska styret men uncder perioder också väldigt när, tex som föredragande till beslutande organ.

Jag har under min snart 18 år som kvalificerad handläggare inom personalområdet varit med och förhandlat allt från enkla anställningsavtal till kollektivavtal för stora grupper. Dock har jag faktiskt ingen erfarenhet från förhandlande de senast 7 åren då mina arbetsuppgifter inte innehållit den rollen. Detta innebär natrurligtvis att jag är rostig på de området.

Jag har sedan 1991 alltid arbetat med arbesmiljö eller rehabiliteringsfrågor på något sätt. Under perioden 1995 - 1998 arbetade jag väldigt mycket med frågor kring organisationskultur och arbetsmiljö, i detta arbete ingick att utbilda chefer i alla arbetsmiljöfrågor, upprätthålla kompetens kringa föreskrifter och lagar samt sprida detta.

De senaste åren har jag arbetat med både förvaltnings- och koncernövergripande frågor som antingen tangerat arbetsmiljö och hälsa eller information och kommunikation av dessa frågor.

Alla mina år som personalarbetare har inneburit att jag deltagit i projekt av skiftande karaktär. De senaste åren har dock inriktningen ofta varit IT eller Information. Hur det blivit så vet jag inte, men jag har alltid arbetat i framkanten av det teknologiska stödet för personalfrågor och det har samtidigt inneburit ett stort behov av att tänka informationsstrategiskt. Jag har aldrig varit främmande för att ta mig an frågor oavsett inriktning.

Jag har allt sedan 1992 arbetat konskevent med jämställdhetsfrågor, både via fackligt arbete som via koncernöveripande arbetsgivarperspektiv.

Anders chokladskola

Vin till choklad
Vit choklad
Sherry av den sötare sorten, men inte för söta

Mjölkchoklad
Till mjölkchoklad kan lätta viner passa. Tex en lätt Merlot eller Pinot Noir

Mörk Choklad
Röda viner till choklad är svårt. Det sägs att Cabernet Sauvignon och Zinfandel är bra druvor till choklad. Ju mörkare choklad desto bättre.

2006-05-14 2006-05-13
Snurrig i huvudet. Lite för mycket aceton, plastic padding, härdare, superlim, rostskyddsfärg, vanlig färg idag. Men husbilens små skavanker försvinner långsamt men säkert :) Kompass
Vinande vindar växlar väst
och orkaner osar omkring ost
som satans sista suck i söder
när nöden når norr
2006-05-12 2006-05-11

Har du sett .Googel Trends. Man kan ta reda på vilka sökord på Google som används mest i hela världen, i sitt land, hur det ser ut i top 10 städer osv.

Tex
Det hockeyälskande folket i detta land. tji fick ni, det söks mer på ordet golf än ishockey :)

Haiku

jag ber dig om mer

förståelse av kosmos

varje höstkväll mörk

2006-05-10 2006-05-09

Jag drömde om en långsam kanotfärd nedför ungdomens älv, med midsommarskyming, lägereld, doft av grillad korv, varm ljung, klart vatten och sedan en skön sömn i tältet.

Ack, du ljuva ungdom i vackert väder, när kommer du åter?

Vägen
Längs livets irrvägar
finns det ibland
pulsen av en själ
som vaknar så sakta

Morgonsolen synligör själens slöja
efter en tid i famn

Längst ute på kanten
av morgondagens möjligheter
måste människan
våga sträcka sig
efter nytt hopp

slå ut sina vingar
i hopp om riktning rätt
och en vänlig själ

2006-05-08 2006-05-07
Våren växer till sommar

Med en vitsippa till vägledning vandrar våren från ny till grön. Mitt i dungen av björk nyutslagen sitter fågelkvitter som tröst.

Och jag gråter.

2006-05-06 2006-05-05
Sorgen och jag
Jag kan ju fråga dig
om du har sett döden,
sett den i vitögat,
sett lien falla?

Dödlig sorg har jag levt,
sorgsen död jag sett,
i massor,
allt för nära,
allt för ofta.

Ingen kan påstå,
med sorgen för ansiktet,
att tiden läker alla sår,
får minnen att förändras
från sorg till annat.

Sorgen finns där,
för evigt, alltid.
Den tar ingen annan skepnad,
den lever sitt liv.
Sorgen innehåller
minnet av det goda,
det onda,
det som var,
det som kunde varit,
livet.

och hur kan sådant
som innehåller allt
förändras?

Alltet förändras inte.
I grunden.
Väte är väte,
kol är kol,
känsla är känsla.

Därför, långsamt,
med tvekan
närmar jag mig sorg medvetet,
då det kostar att göra så.

Energi att alltid
låta känslan av sorg,
av allt ,
låta regera ens liv
är dränerande.
Därav närmar jag mig den försiktigt,
väljer min stunder,
så jag efteråt
kan återhämta mig.
Skulle man oförberedd överfallas
av sorgen är det svårare
att förutsäga vart man tar vägen,
hur hårt man belastar sin kraft.

Hur lever man ett liv med evig sorg,
hur står man ut
med konstanta konfrontationer,
svårthanterliga känslor?

Jag vet faktiskt inte.
Hela mitt liv har inte varit så.
Förhoppningsvis
så har man byggts upp av andra delar
i alltet
och de balanserar varandra
i stunden.

Idag skulle Andrea blivit fem år och jag sörjer

Limerick
Alla män från Paris
är egenartade på fransmäns vis
för efter kyssar och smek
och i bästa fall älskogslek
de väntar sig första pris
2006-05-04 2006-05-03
Efter natten.
I dunklet under nattens mörka sky
en sökare söker efter hopp
att bringa nytt liv till sin svultna kropp
och ersätta utdöd kärlek med ny.

En evighet av längtan når sitt mål
när hon i soluppgång står där ensam,
utan ondska, men med ängslan vaksam
och vackrare än vad en enslig själ tål.
Med en blick från blå och bruna brunnar
i försiktig åtrå möts två munnar
till sigill på kärlek evig och ny
i dunklet under morgons ljusa sky.

Banalt? Ja! Men med min känsla sann. Det är väl tillåtet?

Anders Chokladskola
Det finns 3 grundsorter av kakao som odlas för framställning av ätbar choklad.

Criollo
Kakaobönan som ger den allra finaste kakaon. Criolloträdet är känsligt och ger låg avkastning. Eftersom priset är högt och tillgången liten är det få choklader som enbart består av criollobönor. Bönan odlas främst i Venezuela, Mexiko, Nicaragua, Guatemala, Colombia, Indonesien, samt på öarna i Indiska Oceanen, tex Madagaskar.

Forasteros
Detta är den vanligaste kakaobönan, den står för drygt 80% av världsproduktionen av kakao. Forasterosbönan ger faktiskt den mörkaste chokladen, så det är felaktigt att en choklad är finare ju mörkare den är. Forasterosträdet odlas i Ghana, Nigeria, Elfenbenskusten, Nya Guinea, Brasilien, Centralamerika, Sri Lanka, Malaysia och Indonesien. I Ecuador finns en speciell sort av bönan som ger utsökt choklad, National.

Trinitario
En hybrid mellan criollo och forasteros.Skapad på 1700-talet efter att stormar ödelagt criolloplantager på Trinidad. Trinitariobönan ger en fin choklad, smaken varierar dock starkt mellan trinitariobönor från olika världsdelar. Bönan odlas främst på de karibiska öarna, men även i Venezuela, Colombia, Sri Lanka, Indonesien, Madagaskar och Sumatra.
Ovanligast, kan inte odlas var som helst. Men har en smak och doft som är otroligt rik. Rödaktig choklad

2006-05-02 2006-05-01

Från 15-45, ordbilder från 30 år
24
METAFORER
Jag gjorde en piruett
och kastade ut min kropp.
Tvingade mig mot ett språng,
stelnad mitt i rörelsen.
Det sista jag såg
var ditt ansikte så vitt.
Du var döden i mitt hjärta,
såret i min tanke.

Långt borta, på den andra sidan,
där språnget alltid tar slut,
föll jag ner i din ravin.
Dömd och begraven av ljuset
som sken ur ditt bröst.

Fångad som jag var,
skrek jag "Släpp mig fri!
-Låt mig få dansa igen
eller långsamt tyna bort."
I natten som blev så sen,
i tiden som tog slut.

 

Så en annan som är uppvuxen i en röd kommun, av socialdemokratiska och kristna föräldrar, går jag i förstamajtåg, i kyrkan?

Svar, nej!

Inte för att mina värderingar skiljer sig så mycket från mina föräldrars, utan mer för att institutionen kyrka, parti är sådan förlegade organisationer. Förutom att jag tror på bättre saker än Gud och falskhet för att behålla makt inom politiken.

Var sak i media, på jobbet, i interaktion med organisationer och makt man upplever nu för tiden ger ens egen självkänsla ännu mera rätt, att man står utanför detta spel om människors gunst. Jag försöker istället leva mitt liv, undvika skada andra och så ofta jag kan vara givmild och snäll gentemot de jag möter. Ibland lyckas man, ibland gå det fel. Men aldrig med avsikten att få makt, pengar eller andra fördelar.