Inledning

Olika diagnoser
Begrepp
ADHD
DAMP
Tourette
Asperger
FAS
Klinefelter/XXY
OCD
Diagnoskriterier
Diagnostik
Olika perspektiv
Positiva sidor
Flickor
Tonåren
Vuxna
Negativ utveckling
Behandling
Pedagogik
Skola
Elevvård
Samhällets stöd
Överklaga beslut
Kritiska röster
Kontakter
Länkar
Diskussion
Gästbok
Startsidan

 

Mötespedagogik för anhöriga och föräldrar

En förälder som har barn med svårigheter och större behov får tidigt vänja sig vid möten med olika berörda. Det kan vara klassföreståndare, fritidspersonal, förskolepersonal, rektor, socialtjänst, habilitering, PBU/BUP etc.

LAGARB6.WMF (4470 bytes)

I möten med myndighetspersoner är det lätt att känna sig i underläge och det är därför av stor vikt att vara väl förberedd inför viktiga möten. Att ha med sig någon utomstående person kan vara bra. Det kan tex vara en vän, en släkting eller en representant från någon intresseförening. Denna person kan fungera som ett stöd under såväl mötet som efteråt när tankarna kommer. Vad hände på mötet? Uppfattade jag rätt?

Innan mötet hålls är det viktigt att klargöra syftet med mötet. Försäkra dig om att du vet vilka som skall delta och deras inbördes olika roller. Var skall mötet hållas och hur länge förväntas det ta? Var inte rädd för att ställa krav och ifrågasätta, trots allt är det ditt barn och dess situation som mötet handlar om.

Ett annat sätt att förbereda sig inför ett möte är att kort skriva ner vad man vill diskutera samt frågeställningar man vill ha svar på. Formulera dig så konkret som möjligt och fundera ut vad du vill ha hjälp med. Sådana anteckningar fungerar som ett stöd för minnet under mötet samtidigt som det signalerar till de övriga mötesdeltagarna att du är förberedd och har egna åsikter. Läs på om vilka lagar och regler som gäller. Vem har tex beslutanderätt i olika frågor?

Var noga med att du själv eller någon annan för anteckningar om vad som sägs och beslutas under mötet. Om någon formellt för protokoll kan det vara bra att ändå föra vissa anteckningar själv. Sådana anteckningar kan komma till nytta vid senare möten. Ställ frågor och var aktiv under mötet. Ställ krav och stå på dig. Är du inte nöjd med hur mötet utfaller så säg det.

Blev inte mötet som du tänkt dig? Är du inte överens om de beslut som fattades? Genomfördes inte besluten? Om du inte är nöjd finns det flera vägar att gå. Vem ansvarade för de beslut som togs under mötet? Kontakta den personen. Hjälper inte det finns olika tillsynsmyndigheter att vända sig till som tex länsstyrelsen, socialstyrelsen, skolverket. Ta också hjälp av intresseorganisationerna.

SAMHÄLLETS STÖD>>>

SOCIALTJÄNSTEN (FLER SIDOR FÖLJER)>>>

VÅRDBIDRAG>>>

HANDIKAPPOMBUDSMANNEN>>>

 
Uppdaterad
2002-01-06
neuronatet@brevet.nu ©2000-2001N@N
Marie Lundqvist
Socionom