|
||
måndag 01 december 2003 |
|
|
VW T1 50 år 2000 Vid ett besök på hemsidan hittades en fin bild på en GB Glace VW T1a. Beslutade omgående att framställa denna bil i H0 modell. Brekina VW T1 beställdes från Tåg och Hobby i Luleå
Bild hämtad från T2 Klubbens hemsida. Modell utförd av BJ. Brekina modellen är lätt att arbeta med då den är delbar mellan färgfälten. Rutmönstret är mycket tätare på denna GB-Glace märkta bil än på Tempo Matador bilen.
Berggrens Djupfryst
Denna VW T1b hittade jag på VW Sverige bildarkiv. Den första tävlingen i VW-Forum 1962 om "Bästa rullande
reklam" vanns av Berggrens Djupfryst i Värnamo. Tack vare isbjörnen? Ur
50-årshistoriken sid 84.
Modell av Berggrens bilen. Färgsättningen är en gissning med utgångspunkt från den svart/vita bilden. Brekina VWT1b i skala H0 fick stå som bas för bygget. Bygge /foto BJ. KOPPARTRANS Bild från nätet. Solido modell i metall och trolig skala 1:45. Årtal och förebild okänd, men märkningen som Koppartrans är realistisk och antagligen helt rätt. Den gör sig bra i H0. Brekina VW igen. Sidodörr flyttad till vänster sida, ommålning och egenframtagna dekaler. Bygge foto BJ.
Bild från höger sida. Svårt att få helt bort alla spår av sidodörren. Banankompaniet
Ilustration från den mycket trevliga boken "Från Bubblan till Beetle" av Peter Haventon. Boken är utgiven i samarbete med Svenska Volkswagen AB och rekommenderas starkt. ISBN 91-7886-167-5.
Modell av Fyffes bilen i H0. Omlackerad och dekalerad Brekina VW T1a. Av BJ.
VW möte i Bredfors hos MRW.
|
Webbplatsen uppdaterades måndag 01 december 2003