Till startsidan
 
  Klippbok - Elfte Timmen Till startsidan Musik Galleri Länkar Kontakt
   
 

Efter namnbytet från Midnatt till Elfte Timmen började det gå lite bättre. Nya låtar och utökat manskap med slagverk och blås. Höjdpunkten var när vi vann delfinalen i Dagens Nyheters tävling Solkräm i juni 1982 och gick vidare till finalen den 22 augusti. Vi fick dock inte spela på stora scenen som vi alla hade sett fram emot. Och tyvärr vann vi inte heller.

Samma höst spelade vi in två demos i Soundtrade studios på Råsundavägen i Solna. Teknikern Gunnar Silins var ny och fick lära sig mixerbordet med oss som testkaniner. Resultatet blev låtarna "Du Skulle Se Mig Nu" och "Lyckan Kommer".

Elfte Timmen sprack av olika anledningar - brist på framgång, Janne Hellbergs resa till Colombia och svårigheter att hålla ihop gruppen.

För att dokumentera gruppen och samtidigt få ett avstamp med egna skivbolaget Joker Musik spelade vi in singeln "Den 30-åriga Krisen"/"Äventyret". Musiker var Bengt Fröderberg (gitarr), Mats Lindberg (bas), Eddie Svavarsson (trummor), Halldór Pálsson (sax) och Håkan Peters (orgel). Recensionerna var ok, men Eddie och jag beslöt att satsa på skivbolaget i framtiden.

   
 


Elfte Timmen på Gröna Lund.

 

 

 
   
   
  Mer om Maximum, Janne Svensson, Strax bakom Knuten, Midnatt, Elfte Timmen, tidningsartiklar.
Sidan uppdaterades Tis 3 Augusti, 2010 19:37